Testament

testament kancelaria prawna olsztyn

W tym miejscu przygotowaliśmy dla Ciebie kilka naprawdę podstawowych informacji o testamentach przedstawionych dla ułatwienia w formie pytań i odpowiedzi. Wiele zagadnień dotyczących prawa spadkowego omawiamy lub rozwijamy w innych naszych artykułach, np. w artykule o zachowku lub o schedzie spadkowej. Mam nadzieję, że lektura pozwoli Ci uporządkować myśli i sformułować pytania, na które chętnie Ci odpowiem podczas spotkania w Kancelarii.

CZYM JEST TESTAMENT?

                Każdy człowiek posiadający pełną zdolność do czynności prawnych ma prawo zdecydować co się stanie z jego prawami majątkowymi po jego śmierci – do tego właśnie służy testament. Jest to szeroko pojęte prawo do rozporządzania swoim majątkiem.

KTO MOŻE SPORZĄDZIĆ TESTAMENT?

                W myśl przepisów prawa, sporządzić i odwołać testament może tylko osoba mająca pełną zdolność do czynności prawnych (czyli pełnoletnia oraz nieubezwłasnowolniona) Wyjątek to kobieta od 16 roku życia, jeżeli za zgodą sądu wyszła za mąż.

                Testament musi być sporządzony osobiście – zabronione jest sporządzenie go przez przedstawiciela czy pełnomocnika.

CZY MOŻNA SPORZĄDZIĆ TESTAMENT WSPÓLNY?

                Nie można sporządzić testamentu wspólnego, ponieważ spowodowałoby to nieważność testamentu. Każda osoba musi sporządzić swój testament. Testamentem wspólnym jest np. testament podpisany przez dwie osoby (np. rozporządzenie majątkiem wspólnym małżonków).

CO NIE JEST TESTAMENTEM WSPÓLNYM?

                Testamentem wspólnym nie jestsporządzenie na jednej kartce, przez kilka osób swoich testamentów po kolei – tzn. jedna osoba opatruje datą, pisze swoje rozporządzenie i się podpisuje, pod nim kolejna osoba robi to samo…

                Te wszystkie rozporządzenia należy traktować jako oddzielne testamenty.

JAKI MOGĄ BYĆ PRZYCZYNY UZNANIA TESTAMENTU ZA NIEWAŻNY?

                Testament nieważny to taki, który został sporządzony:

  1. w stanie wyłączającym świadomego albo swobodnego powzięcia decyzji i wyrażenie woli,
  2. pod wpływem błędu, który może wywołać przypuszczenie, że gdyby spadkodawca nie działał pod jego wpływem, to nie sporządziłby testamentu takiej treści,
  3. pod wpływem groźby.

CZY TESTAMENT MUSI BYĆ NAZWANY TESTAMENTEM?

                Przesłanki stwierdzenia ważności testamentu nie zawierają wymogu odpowiedniej nazwy, tym samym, aby testament zachował swoją ważność, nie musi być nazwany w swojej treści przez spadkodawcę testamentem. (zob. Postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 28 września 1989 r., III CRN 292/89).

                Tak samo, bez znaczenia pozostaje przy ocenie ważności testamentu brak wzmianki, że ten dokument jest rozporządzeniem na wypadek śmierci. Na to decydujący wpływ mają motywy, wola oraz świadomość, którym kierował się spadkodawca.

CZY TESTAMENT MOŻNA ODWOŁAĆ?

                Można odwołać testament poprzez sporządzenie nowego testamentu lub zniszczenie starego (ewentualnie pozbawienie go cech, od których zależy jego ważność).

CZY MOŻNA DOKONAĆ ZMIAN W SPORZĄDZONYM JUŻ TESTAMENCIE?

                Można dokonać zmian w testamencie już sporządzonym, spowoduje to jednak taki skutek, że zmieniony testament będzie postrzegany jako nowy.

CZY WYMIENIENIE W TREŚCI SWOJEGO IMIENIA I NAZWISKA JEST PODPISEM?

                Osoba sporządzająca testament własnoręczny, która w jego treści wymieniła imię i nazwisko przed rozporządzeniem majątkiem, nie dopełnia tym samym obowiązku własnoręcznego podpisania testamentu. (zob. Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 9 maja 1995 r., III CZP 56/95)

CZY MOŻNA PODPISAĆ SIĘ W TESTAMENCIE PRZYDOMKIEM?

                Sąd Najwyższy pochylił się nad tym tematem w Wyroku z dnia 23 października 2020 r., III CSK 134/18, w którym stwierdził, że przydomek nie stanowi samoistnego elementu identyfikacyjnego i nie zastępuje imienia i nazwiska. Przydomkiem nie można się posługiwać w obrocie prawnym, więc zawarcie umowy z użyciem samego przydomka powoduje konieczność ustalenia strony umowy, tj. jej imienia i nazwiska. Podpis przy użyciu samego przydomka oznacza niedochowanie formy pisemnej, albowiem podpis powinien składać się z elementów nazwiska, wykazywać cechy indywidualne i powtarzalne, w wyniku czego pozwalać na identyfikację. Przydomek, nie pełniąc funkcji nazwiska, tych wymogów nie spełnia, więc nie sposób uznać, aby podpisanie się przydomkiem pod treścią testamentu spełniało wymóg własnoręcznego podpisu.

CZY MOŻNA PODPISAĆ SIĘ W TESTAMENCIE PSEUDONIMEM?

                W tym samym wyroku co powyżej Sąd Najwyższy doszedł do wniosku, że jeżeli spadkodawca w życiu codziennym i w stosunkach prawnych posługiwał się pseudonimem i nim podpisze testament (a nie prawdziwym imieniem i nazwiskiem), to taki podpis uważa się za wypełniający wymóg własnoręcznego podpisania testamentu. Podpis ma na celu przede wszystkim określenie osoby spadkodawcy i jego identyfikację, szczególnie wówczas, gdy dane identyfikujące nie wynikają z treści testamentu.

CZY WAŻNY JEST TESTAMENT NAPISANY NA KOMPUTERZE

Testament który został sporządzony na komputerze a następnie jedynie podpisany odręcznie uznaje się za nieważny.

CZYM SIĘ RÓŻNI TESTAMENT ZWYKŁY OD SZCZEGÓLNEGO

                Testament zwykły to taki, który może być co do zasady sporządzony w każdym czasie np. holograficzny, notarialny, allograficzny.

Testament szczególny to taki, który może być sporządzony tylko w określonym miejscu i czasie np. ustny i podróżny). Ważne też jest to, że testament szczególny traci moc z upływem 6 miesięcy od dnia, w którym ustaną okoliczności, które uzasadniały niezachowanie formy zwykłego testamentu.

TESTAMENT HOLOGRAFICZNY

                Testament holograficzny wyróżnia się na tle innych testamentów tym, że jest w całości napisany pismem odręcznym, podpisany i opatrzony datą. (wszystko odręcznie)

                Należy zaznaczyć, że brak daty nie powoduje nieważności testamentu, jeżeli nie wywołuje wątpliwości co do zdolności spadkodawcy do sporządzania testamentu, co do jego treści albo wzajemnego stosunku.

TESTAMENT NOTARIALNY

                Testament notarialny jest testamentem sporządzonym u notariusza w formie aktu notarialnego. Żeby zachować jego ważność, również potrzebne jest spełnienie szeregu przesłanek. Zdarzenia ujęte w akcie muszą być prawdziwe, musi zostać oznaczona osoba spadkodawcy, osoba notariusza, podpis notariusza i spadkodawcy. Należy przyjąć, że cechę dokumentu urzędowego odbierają testamentowi notarialnemu tylko takie uchybienia formalne, które dotyczą jego istoty i które nie mogą być zastąpione ustaleniami z wykorzystaniem zwykłych środków dowodowych. (zob. Postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 15 maja 2003 r., I CKN 367/01)

                Ponadto, nieważnym testamentem sporządzonym w formie aktu notarialnego będzie testament, w którym testator nie złożył oświadczenia woli, a tylko wcześniej przygotowany przez notariusza i spadkobiercę dokument – po jego odczytaniu – podpisał. (zob. Postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 12 października 1992 r., I CRN 156/92)

                TESTAMENT ALLOGRAFICZNY

                Testament ten charakteryzuje się tym, że jest wyrażony w formie ustnej. Polega na tym, że spadkodawca, w obecności dwóch świadków, oświadczy swoją ostatnią wolę – ustnie – wobec wójta (burmistrza lub prezydenta miasta), starosty, marszałka województwa, sekretarza powiatu albo gminy, kierownika stanu cywilnego.

                Takie oświadczenie spisuje się w protokole ze wskazaniem daty jego sporządzenia. Ponadto, odczytuje się go w obecności spadkodawcy, a następnie jest podpisywany przez spadkodawcę, świadków oraz osobę, wobec której ostatnia wola została oświadczona.

                Jest to forma siłą rzeczy wyłączona dla osób niemych oraz głuchych.

TESTAMENT USTNY

                Testament ustny jest sporządzany w sytuacji, w której istnieje obawa rychłej śmierci spadkodawcy, albo kiedy zachowanie zwykłej formy jest niemożliwe/bardzo utrudnione. W takim stanie rzeczy spadkodawca oświadcza swoją ostatnią wolę ustnie, przy jednoczesnej obecności co najmniej trzech świadków.

                Jeden ze świadków lub osoba trzecia ma rok na spisanie oświadczenia spadkodawcy. W takim oświadczeniu musi być zawarte miejsce oraz data sporządzenia go, a pismo takie podpisać musi spadkodawca oraz dwaj lub wszyscy świadkowie.

                Jeżeli dojdzie do sytuacji, w której treść oświadczenia nie zostanie spisana, można w terminie 6 miesięcy od dnia otwarcia spadku stwierdzić, na mocy zeznań złożonych przez świadków, że taki testament miał miejsce. Jednak, żeby tak się stało, musi to potwierdzić przynamniej dwoje świadków.

CZY SAMOBÓJSTWO JEST OBAWĄ RYCHŁEJ ŚMIERCI?

                Sąd Najwyższy w Postanowieniu z dnia 5 lipca 2006 r. w sygnaturze akt IV CSK 74/06 stwierdził, że zamiar samobójczy, co do zasady, nie powinien uzasadniać „obawy rychłej śmierci” w rozumieniu art. 952 § 1 Kodeksu cywilnego, już choćby dlatego, że nie stanowi on okoliczności nieodwracalnie zagrażającej życiu.

                Ponadto, stan obawy rychłej śmierci musi być uzasadniony okolicznościami zewnętrznymi, które dla spadkodawcy stanowią przesłankę do przyjęcia, że wkrótce umrze. Zamiar samobójczy jest świadomym aktem woli, podjętym przez osobę, która rozporządza następnie swoim majątkiem i z tej przyczyny nie można uznać go za okoliczność uzasadniającą obawę rychłej śmierci.

TESTAMENT PODRÓŻNY

                Testament podróżny sporządza się podczas podróży na polskim statku morskim lub powietrznym. Ostatnie oświadczenie woli spadkodawca składa przed dowódcą statku lub jego zastępcą przy jednoczesnej obecności dwóch świadków.

                Za spisanie oświadczenia odpowiedzialny jest dowódca statku lub jego zastępca, należy podać datę, następnie treść odczytać spadkodawcy i wtedy każda z osób musi to oświadczenie podpisać.

KTO MOŻE BYĆ ŚWIADKIEM SPORZĄDZANIA TESTAMENTU?

                Co do zasady, świadkiem może być każda osoba fizyczna, która posiada pełną zdolność do czynności prawnych. Są pewne ograniczenia a nawet wyłączenia, które nie pozwalają na pełnienie tej funkcji.

                Są dwie grupy wyłączające możliwość bycia świadkiem. Pierwsza z nich powoduje bezwzględne wyłączenie tego uprzywilejowania. Do jej przesłanek należą: brak pełnej zdolności do czynności prawnych; bycie niewidomym, głuchym lub niemym; niemożność pisania i czytania; niewładanie językiem, w którym spadkodawca sporządza testament; prawomocne skazanie wyrokiem sądowym za fałszywe zeznania.

                Druga grupa powoduje względną niezdolność do bycia świadkiem. Wymienia tutaj krąg osób, które nie mogą być świadkiem przy sporządzaniu testamentu, dla których w tymże testamencie została przewidziana jakakolwiek korzyść. Ponadto, świadkiem nie może być małżonek tej osoby, jej krewni, powinowaci pierwszego i drugiego stopnia oraz osoby pozostające z nią w stosunku przysposobienia.

CZY MOŻNA ODMÓWIĆ BYCIA ŚWIADKIEM TESTAMENTU?

                Przepisy prawa wprost nie udzielają odpowiedzi na to pytanie. W takim wypadku należy posłużyć się orzecznictwem sądowym.

                W tej sytuacji pojawiają się dwie, sprzeczne ze sobą, linie orzecznicze.

                W Postanowieniu Sądu Najwyższego z dnia 4 marca 1997 r. I CKN 35/97 został zaprezentowany pogląd, w którym stwierdzono, że nie jest świadkiem testamentu ustnego osoba obecna w trakcie składania oświadczenia woli przez spadkodawcę, która odmówiła pełnienia takiej funkcji.

                Jednak, jest to jedno orzeczenie na szereg innych, które stanowią, że o tym, czy dana osoba jest świadkiem testamentu decyduje wyłącznie wola testatora, który do tej osoby kieruje swoje oświadczenie. (tak np. Postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 29 czerwca 2012 r., I CSK 575/11 lub Postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 29 czerwca 2010 r. III CSK 317/09)

W JAKI SPOSÓB NALEŻY TŁUMACZYĆ TESTAMENT?

                Testament należy tak tłumaczyć, ażeby zapewnić możliwie najpełniejsze urzeczywistnienie woli spadkodawcy. Jeżeli testament może być tłumaczony rozmaicie, należy przyjąć taką wykładnię, która pozwala utrzymać rozrządzenia spadkodawcy w mocy i nadać im rozsądną treść.

CZY ODPIS TESTAMENTU MOŻNA TRAKTOWAĆ JAKO ORYGINAŁ?

                Nad tym zagadnieniem również pochylił się Sąd Najwyższy w Postanowieniu z dnia 30 czerwca 1972 r., I CR 403/72. Tylko oryginał testamentu jest testamentem w rozumieniu kodeksu cywilnego, odpis testamentu zwykłego, chociażby sporządzony własnoręcznie przez spadkodawcę, nie jest testamentem.

                Warto zaznaczyć, że wypis testamentu sporządzonego w formie aktu notarialnego jest równoznaczny z oryginałem.

Poinformuj znajomych

Inne artykuły na blogu

uznanie-za-zmarlego

Uznanie za zmarłego

Celem poniższego artykułu jest przybliżenie Państwu zagadnień związanych z tematem, jakim jest uznanie za zmarłego, dla ułatwienia sformułowanych w formie pytań i odpowiedzi. Wiele dodatkowych

Więcej...
Negatywne przesłanki rozwodu

NEGATYWNE PRZESŁANKI ROZWODU

Celem poniższego artykułu jest przybliżenie Państwu zagadnień związanych z tematem, jakim są negatywne  przesłanki orzeczenia rozwodu, dla ułatwienia sformułowanych w formie pytań i odpowiedzi. Wiele

Więcej...

Polityka prywatności i plików cookies

Zgodnie z z art. 13 ust. 1−2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27.04.2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) (Dz.Urz. UE L 119, s. 1) – dalej RODO – informujemy, że niniejszy dokumenty reguluje zasady przetwarzania Państwa danych osobowych i wykorzystywania plików cookies w związku z korzystaniem z naszej strony internetowej i kontaktami e-mailowymi lub telefonicznymi.

Podstawowe dane:

  • Adres strony internetowej: https://pomoc-prawna-rodzinie.pl (zwana dalej „stroną”)
  • Administrator Państwa danych osobowych:  Kamil Filipski (zwany dalej „administratorem”)
  • Adres kontaktowy: kancelaria@radca-filipski.pl

Skrócona wersja – najważniejsze informacje:

  • Kontaktując się z nami, przekazują nam Państwo swoje dane osobowe, a my gwarantujemy, że Państwa dane pozostaną poufne, bezpieczne i nie zostaną udostępnione jakimkolwiek podmiotom trzecim bez Państwa wyraźnej zgody.
  • Powierzamy przetwarzanie danych osobowych tylko sprawdzonym i zaufanym podmiotom świadczącym usługi związane z przetwarzaniem danych osobowych.
  • Korzystamy z narzędzi analitycznych Google Analytics, które zbierają informacje na temat odwiedzin strony, takie jak podstrony, czas spędzony na stronie czy przejścia pomiędzy poszczególnymi podstronami. W tym celu wykorzystywane są pliki cookies firmy Google LLC dotyczące usługi Google Analytics.
  • Wykorzystujemy pliki cookies własne w celu prawidłowego działania strony.

Jeżeli powyższe informacje nie są dla Państwa wystarczające, poniżej znajdują się dalej idące szczegóły:

§1 Dane osobowe

  1. Osoba odwiedzająca stronę lub  kontaktująca się z Administratorem za pośrednictwem poczty elektronicznej bądź telefonu (zwana dalej „użytkownikiem”) może przekazywać swoje dane osobowe Administratorowi za pomocą dostępnych form kontaktu,
  2. Administratorem danych osobowych Użytkownika jest Administrator.
  3. Dane przekazane Administratorowi  przetwarzane są w celach wyszczególnionych w §2
  4. Administrator gwarantuje poufność wszelkich przekazanych mu danych osobowych.
  5. Podanie danych jest zawsze dobrowolne, ale niezbędne do podjęcia przez Użytkownika kontaktu,
  6. Dane osobowe są gromadzone z należytą starannością i odpowiednio chronione przed dostępem do nich przez osoby do tego nieupoważnione.
  7. Dane osobowe użytkownika będą przetwarzane do zakończenia komunikacji z nami lub, w razie podjęcia współpracy do końca okresu przedawnienia potencjalnych roszczeń z umowy. Dane zawarte na fakturach będą przetwarzane do końca okresu, przez który przepisy prawa wymagają przechowywać dokumentację rachunkową. Ponadto, część danych może być również przetwarzana po upływie wskazanych wcześniej okresów przez czas prowadzenia przez nas działalności gospodarczej w celach archiwalnych, analitycznych i statystycznych opisanych bardziej szczegółowo w §2
  8. Użytkownikowi przysługują następujące uprawnienia:
    • prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania,
    • prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania,
    • prawo do przenoszenia danych,
    • prawo do cofnięcia zgody na przetwarzanie danych osobowych w określonym celu, jeżeli Użytkownik uprzednio taką zgodę wyraził,
    • prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez Administratora

§2 Cele i podstawy przetwarzania

Dane przetwarzane są w następujących celach:

  • odpowiedź zwrotna na otrzymane zapytanie w związku z prośbą o taki kontakt skierowaną do nas – podstawą prawną przetwarzania danych jest zgoda użytkownika wynikająca z zainicjowania z nami kontaktu (art. 6 ust. 1 lit. a RODO),
  • archiwizacja korespondencji przychodzącej i wychodzącej na wypadek potrzeby wykazania jej przebiegu, co jest naszym prawnie uzasadnionym interesem (art. 6 ust. 1 lit. f RODO),wykonania
  • jeżeli nasz kontakt doprowadzi do nawiązania współpracy, dane będą następnie przetwarzane w celu wykonanie zawartej z nami umowy (art. 6 ust. 1 lit. b RODO)
  • wystawianie faktur, prowadzenie i przechowywanie dokumentacji rachunkowej (art. 6 ust. 1 lit. c RODO),
  • cele archiwalne (dowodowe) na wypadek prawnej potrzeby wykazania faktów oraz w celu ewentualnego ustalenia, dochodzenia lub obrony przed roszczeniami, co jest naszym prawnie uzasadnionym interesem (art. 6 ust. 1 lit. f RODO),
  • cele analityczne, takie jak dobór usług do naszych klientów, optymalizacja naszych produktów lub usług na podstawie uwag klientów, optymalizacja procesów obsługi na podstawie przebiegu obsługi sprzedaży i posprzedażowej, co jest naszym prawnie uzasadnionym interesem (art. 6 ust. 1 lit. f RODO),
  • badanie satysfakcji klientów i określanie jakości naszej obsługi, co jest naszym prawie uzasadnionym interesem (art. 6 ust. 1 lit. f RODO).

§3 Odbiorcy danych/podprzetwarzający dane osobowe

  1. Dane osobowe użytkownika możemy udostępniać naszym podwykonawcom, czyli podmiotom, z których usług korzystamy przy przetwarzaniu danych osobowych
  2. Dane osobowe użytkownika mogą być przekazywane do państw trzecich (znajdujących się poza Unią Europejską). Odpowiednie zabezpieczenia danych są zapewnione poprzez zatwierdzony mechanizm certyfikacji w połączeniu z egzekwowalnymi zobowiązaniami odbiorcy danych do odpowiednich zabezpieczeń (program Privacy Shield).
  3. Poniżej znajduje się lista możliwych odbiorców danych Użytkownika:
    • Osoby współpracujące na podstawie umów cywilnoprawnych, wspierające bieżącą działalność administrator
    • Dostawca oprogramowania księgowego,
    • Dostawca oprogramowania do zarządzania projektami,
    • Dostawca pakietu biurowego,
    • Firma utrzymująca stronę na serwerze (hostingodawca),
    • Firma utrzymująca pocztę elektroniczną administratora (dostawca serwera pocztowego),
    • Odpowiednie organy publiczne w zakresie, w jakim Administrator jest zobowiązany do udostępnienia im danych.

§4 Pliki Cookies

  1. Pliki cookies (tzw. „ciasteczka”) stanowią dane informatyczne, w szczególności pliki tekstowe, które przechowywane są w urządzeniu końcowym Użytkownika naszej strony internetowej i przeznaczone są do korzystania z podstron tejże strony. Cookies zazwyczaj zawierają nazwę strony internetowej, z której pochodzą, czas przechowywania ich na urządzeniu końcowym oraz unikalny numer.
  2. Pliki cookies wykorzystywane są w celu:
    • dostosowania zawartości strony internetowej do preferencji Użytkownika oraz optymalizacji korzystania ze stron internetowych; w szczególności pliki te pozwalają rozpoznać urządzenie Użytkownika strony internetowej i odpowiednio wyświetlić stronę internetową, dostosowaną do jego indywidualnych potrzeb;
    • tworzenia statystyk, które pomagają zrozumieć, w jaki sposób Użytkownicy strony internetowej korzystają ze stron internetowych, co umożliwia ulepszanie ich struktury i zawartości;
    • utrzymanie sesji Użytkownika strony internetowej (po zalogowaniu), dzięki której Użytkownik nie musi na każdej podstronie strony internetowej ponownie wpisywać loginu i hasła;
  3. Na naszej stronie internetowej stosowane są dwa zasadnicze rodzaje plików cookies: „sesyjne”  (session cookies) oraz „stałe” (persistent cookies). Cookies „sesyjne” są plikami tymczasowymi, które przechowywane są w urządzeniu końcowym Użytkownika do czasu wylogowania, opuszczenia strony internetowej lub wyłączenia oprogramowania (przeglądarki internetowej). „Stałe” pliki cookies przechowywane są w urządzeniu końcowym Użytkownika przez czas określony w parametrach plików cookies lub do czasu ich usunięcia przez Użytkownika.
  4. W ramach strony internetowej stosowane są lub mogą być stosowane następujące rodzaje plików cookies:
    • „niezbędne” pliki cookies, umożliwiające korzystanie z usług dostępnych w ramach strony internetowej, np. uwierzytelniające pliki cookies wykorzystywane do usług wymagających uwierzytelniania w ramach strony internetowej;
    • pliki cookies służące do zapewnienia bezpieczeństwa, np. wykorzystywane do wykrywania nadużyć w zakresie uwierzytelniania w ramach strony internetowej;
    • „wydajnościowe” pliki cookies, umożliwiające zbieranie informacji o sposobie korzystania ze stron internetowych strony internetowej;
    • „funkcjonalne” pliki cookies, umożliwiające „zapamiętanie” wybranych przez Użytkownika ustawień i personalizację interfejsu Użytkownika, np. w zakresie wybranego języka lub regionu, z którego pochodzi Użytkownik, rozmiaru czcionki, wyglądu strony internetowej itp.;
    • „analityczne” – np. Google Analytics , które zbierają informacje na temat odwiedzin strony, takie jak podstrony, czas spędzony na stronie czy przejścia pomiędzy poszczególnymi podstronami. W tym celu wykorzystywane są pliki cookies firmy Google LLC dotyczące usługi Google Analytics.
  5. W wielu przypadkach oprogramowanie służące do przeglądania stron internetowych (przeglądarka internetowa) domyślnie dopuszcza przechowywanie plików cookies w urządzeniu końcowym Użytkownika. Użytkownicy strony internetowej mogą dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących plików cookies. Ustawienia te mogą zostać zmienione w szczególności w taki sposób, aby blokować automatyczną obsługę plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej bądź informować o ich każdorazowym zamieszczeniu w urządzeniu Użytkownika strony internetowej. Szczegółowe informacje o możliwości i sposobach obsługi plików cookies dostępne są w ustawieniach oprogramowania (przeglądarki internetowej).
  6. Ograniczenia stosowania plików cookies mogą wpłynąć na niektóre funkcjonalności dostępne na stronie internetowej.
  7. Pliki cookies zamieszczane w urządzeniu końcowym Użytkownika strony internetowej i wykorzystywane mogą być również przez współpracujących z operatorem strony internetowej reklamodawców, partnerów, firmy analityczno-badawcze oraz dostawców aplikacji multimedialnych.

§5 Logi serwera

  1. Korzystanie ze strony wiąże się z przesyłaniem zapytań do serwera, na którym przechowywana jest strona. Każde zapytanie skierowane do serwera zapisywane jest w logach serwera.
  2. Logi obejmują m.in. adres IP użytkownika, datę i czas serwera, informacje o przeglądarce internetowej i systemie operacyjnym.. Logi mogą być zapisywane i przechowywane są na serwerze.
  3. Dane zapisane w logach serwera nie są kojarzone z konkretnymi osobami korzystającymi ze strony i nie są wykorzystywane przez nas w celu identyfikacji użytkownika.
  4. Logi serwera stanowią wyłącznie materiał pomocniczy służący do administrowania stroną, a ich zawartość nie jest ujawniana nikomu poza osobami upoważnionymi do administrowania serwerem.

Adam Nowak

radca prawny

Specjalizuje się w prawie gospodarczym i podatkowym. Posiada bogate doświadczenie w obsłudze prawnej spółek

Biegle posługuje się językiem angielskim.

Anna Krajewska

adwokat

Specjalizuje się w prawie autorskim. Posiada bogate doświadczenie w zakresie ochrony dóbr intelektualnych i rejestrowania znaków towarowych.

Biegle posługuje się językiem angielskim.

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie. Ustawienia przechowywania cookies można zmienić w przeglądarce. Więcej informacji…