ALIMENTY  NA PEŁNOLETNIE  DZIECKO

alimenty kancelaria olsztyn

Celem tego artykułu jest przybliżenie Państwu zagadnień związanych z alimentami płaconymi na pełnoletnie dziecko, dla ułatwienia sformułowanych w formie pytań i odpowiedzi. Wiele dodatkowych zagadnień z tym związanych omawiamy lub rozwijamy również w innych naszych artykułach, w szczególności polecamy artykuły dotyczące ogólnych informacji o alimentacji lub paragonów jako dowodach w sprawie alimentacyjnej. Mamy nadzieję, że lektura pozwoli Ci uporządkować myśli i sformułować pytania, na które chętnie Ci odpowiem podczas spotkania w Kancelarii.

CZY OSIĄGNIĘCIE WIEKU PEŁNOLETNIEGO WYŁĄCZA OBOWIĄZEK ALIMENTACYJNY?

                Osiągnięcie pełnoletności przez uprawnionego nie wyłącza samo przez się obowiązku alimentacyjnego. Prawo rodzinne nie przewiduje górnej granicy wieku dziecka, do której to będzie trzeba płacić alimenty. Przepisy prawa stanowią, że rodzic jest zobowiązany do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie – art.133 Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego.

KOMU NALEŻY PŁACIĆ ALIMENTY?

                W przypadku obowiązku alimentacyjnego na dorosłe dziecko,  należność  należy wypłacać bezpośrednio temu dziecku, nie jak w sytuacji dziecka małoletniego – drugiemu rodzicowi.  Niepełnoletnie dziecko nie może działać we własnym imieniu, dlatego za niego musi występować przedstawiciel ustawowy. Po osiągnięciu pełnoletności, dziecko, a raczej dorosła osoba staje się uprawniona, do występowania we własnym imieniu i staje się uprawniona do pobierania alimentów.

CO W SYTUACJI, W KTÓREJ KOMORNIK POBIERA ALIMENTY?

                W takiej sytuacji pełnoletnie dziecko powinno wystąpić do komornika z wnioskiem o przesyłanie ściągniętych alimentów na jego konto.

CZYLI DO KIEDY TRZEBA PŁACIĆ ALIMENTY?

                Tak jak zostało wspomniane w akapicie powyżej, alimenty należy płacić do momentu, aż dziecko będzie w stanie się samemu utrzymać.  Jednakże dla ochrony dzieci, by nie wiodły nieambitnego biernego życia, ustawodawca wprowadza zasadę, w myśl której rodzic może uchylić się od obowiązku alimentacyjnego względem dziecka pełnoletniego, jeżeli obowiązek ten połączony jest z nadmiernym dla rodzica uszczerbkiem albo jeżeli dziecko nie dokłada starań w celu uzyskania możności samodzielnego utrzymania się.

W JAKI SPOSÓB MOŻNA DOCHODZIĆ ŚWIADCZEŃ ALIMENTACYJNYCH NA PEŁNOLETNIE DZIECKO?

                Świadczeń alimentacyjnych na pełnoletnie dziecko można dochodzić na drodze sądowej w poniższych sytuacjach:

  1. w sprawie o alimenty – sąd rejonowy;
  2. w sprawie o zasądzenie kwoty na zaspokojenie potrzeb rodziny – sąd rejonowy;
  3. w sprawie o nakazanie wypłaty wynagrodzenia jednego z małżonków do rąk drugiego – sąd rejonowy;
  4. w sprawie o rozwód albo separację, ale tylko we wniosku o udzielenie zabezpieczenia poprzez ustalenie kwoty na zaspokojenie potrzeb rodziny – sąd okręgowy

CZY FAKT NAUKI PRZEZ DZIECKO MA WPŁYW NA ALIMENTY?

                Obowiązek alimentacyjny jest ściśle powiązany z ogólnym zakresem obowiązków, które spoczywają na rodzicach wobec ich dzieci – czyli na trosce o fizyczny i duchowy rozwój oraz należyte przygotowanie go do pracy dla dobra społeczeństwa w sposób odpowiedni od jego uzdolnień. Jeżeli dziecko ukończyło 18 rok życia, a wykazuje chęć i zdolności do dalszej nauki a uzyskiwane przez niego wyniki w nauce są dobre, a nauka przebiega bez nadmiernych opóźnień, w takiej sytuacji obowiązek alimentacyjny pozostaje.

                Na podobnym stanowisku staje Sąd Najwyższy w swojej Uchwale z dnia 16 grudnia 1987 r. III CZP 91/86: „uzyskanie pełnoletności nie zmienia sytuacji prawnej dziecka w zakresie alimentów, jeżeli dziecko pobiera naukę w szkole lub na uczelni i czas na nią przeznaczony wykorzystuje rzeczywiście na zdobywanie kwalifikacji zawodowych”.

CO Z NAUKĄ NA PRYWATNEJ UCZELNI?

                Zgodnie z wypracowaną doktryną oraz kierunkiem orzeczniczym, na czele z wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 30 czerwca 1999 r., III CKN 199/99, W sytuacji, gdy pełnoletnie dziecko, mając wyuczony zawód, zamierza kontynuować naukę na wyższej uczelni prywatnej, z którą to nauką – obok kosztów utrzymania – łączy się czesne, trzeba uwzględniać okoliczność, czy pozwala na to stopa życiowa rodziców.

CZY ZAWSZE SAMA CHĘĆ STUDIOWANIA WYSTARCZY?

                Przy orzekaniu o obowiązku alimentacyjnym rodziców wobec dziecka, które osiągnęło pełnoletność – jak wskazał na to Sąd Najwyższy w orzeczeniu z dnia 14 listopada 1997 r. III CKN 257/97 – należy brać pod uwagę, czy wykazuje ono chęć dalszej nauki oraz czy jego osobiste zdolności i cechy charakteru pozwalają na rzeczywiste kontynuowanie przez nie nauki (por. także orzecznictwo Sądu Najwyższego powołane w uzasadnieniu tego orzeczenia, OSNC 1998 z. 4, poz. 70).

                Zgodnie więc z przytoczonym orzeczeniem, sama chęć nie wystarczy – muszą istnieć jeszcze uzasadnione przesłanki, zdolności oraz cechy charakteru, które udowodnią, że taki pełnoletni po prostu sobie poradzi z dalszą nauką i przyniesie ona pewne korzystne skutki.

CZY WYNIKI W NAUCE WPŁYWAJĄ NA OBOWIĄZEK ALIMENTACYJNY?

                Dziecko, które zdobyło konkretne kwalifikacje zawodowe a wciąż kontynuuje naukę, przy czym osiąga słabe wyniki, może być uznane za pozbawione uprawnienia do dalszej alimentacji ze strony rodziców, szczególnie, jeżeli nałoży się na to skromna sytuacja materialna rodziców. – Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 10 grudnia 1998 r., I CKN 1104/98.

                Bywają też sytuacje, w których dorosłe dziecko pracuje w niepełnym wymiarze godzin, kontynuuje naukę w trybie wieczorowym a w dodatku osiąga bardzo dobre wyniki, może zostać uznane za uprawnione do dalszej alimentacji ze strony rodziców. – Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 14 listopada 1997 r., III CKN 257/97.

CZY STYPENDIUM MA WPŁYW NA OBOWIĄZEK ALIMENTACYJNY?

                Bez wątpienia stypendium naukowe, sportowe, ministra będzie miało wpływ na obowiązek alimentacyjny rodzica poprzez jego ograniczenie.

                Jednak trzeba zwrócić uwagę na Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 8 maja 1975 r., III CRN 36/75, w którym Sąd Najwyższy wywiódł, że pobieranie przez dziecko stypendium (socjalnego) nie ma wpływu na obniżenie obowiązku alimentacyjnego w stosunku do tego dziecka. Istotny jest fakt, że stypendium to jest uzależnione od dochodów rodziny, dlatego nie ma wpływu na obowiązek alimentacyjny, bo fakt dochodów został wzięty pod uwagę przy orzekaniu wysokości alimentów.

CZY POBIERANIE ZASIŁKU DLA BEZROBOTNYCH PRZEZ DZIECKO WPŁYWA NA OBOWIĄZEK ALIMENTACYJNY RODZICA?

                Sąd Najwyższy w Uchwale z dnia 18 maja 1995 r., III CZP 59/95 wywiódł, że z jednej strony zarejestrowanie się w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna i rozpoczęcie pobierania zasiłku dla bezrobotnych jest przejawem woli samodzielnego utrzymania się, ale z drugiej strony należy zbadać konkretne okoliczności sprawy, by ustalić, czy młody człowiek ma realną szansę na znalezienie zatrudnienia przed zakończeniem okresu zasiłkowego, a także czy otrzymany zasiłek zaspokaja jego potrzeby w takim zakresie, że nie jest on w niedostatku.

CO Z CHOROBAMI PSYCHICZNYMI, NA KTÓRE CIERPI TAKIE DZIECKO?

                Choroby psychiczne w żaden sposób nie różnią się od chorób fizycznych, w związku z tym nie ustaje obowiązek alimentacyjny rodziców wobec pełnoletniego dziecka, które wskutek choroby nie jest w stanie utrzymać  się samodzielnie.

CZY MOGĄ POJAWIĆ SIĘ SYTUACJE, W KTÓRYCH RODZIC BĘDZIE PŁACIŁ DO KOŃCA ŻYCIA  ALIMENTY NA DZIECKO?

                Sytuacja taka może mieć miejsce, kiedy stan zdrowia dziecka nie pozwoli mu nigdy na samodzielne utrzymanie się, np. z powodu niepełnosprawności. Sąd Najwyższy w Uchwale z dnia 31 stycznia 1986 r., III CZP 76/85 wywiódł, że nawet w sytuacji, gdy zły stan zdrowia pełnoletniego dziecka wynika z zawinionych przez niego okoliczności (narkomania), nie wyłącza to możliwości ubiegania się o alimenty od rodzica. Na oddalenie takiego powództwa nie pozwoliłyby zasady współżycia społecznego, które zawierają w sobie postulat humanitaryzmu.

JAKI JEST ZAKRES OBOWIĄZKU ALIMENTACYJNEGO NA DOROSŁE DZIECKO?

                Sądy podchodzą wychowawczo do orzekania w kwestii alimentów na dorosłe dzieci. Wychodzą z założenia, że studenci są w stanie dorobić sobie w wolnym czasie i choć w pewnej części pokryć koszty swojego utrzymania się, dlatego zasądzone alimenty często nie pokrywają w 100% potrzeb dorosłego dziecka.

CZY SĄD MOŻE ODDALIĆ POWÓDZTWO O ALIMENTY?

                Sądy bardzo często oddalają powództwo dorosłych dzieci, mimo że one wciąż studiują, ale sytuacja materialna rodziców nie pozwala na partycypowanie chociażby w części kosztów utrzymania dziecka.

                Zdarzają się też sytuacje, kiedy dorosłe dziecko prowadzi imprezowe życie, w żaden sposób nie wykazując chęci dorobienia, by móc się samemu utrzymać, wtedy sądy oddalają takie powództwa jako niezgodne z zasadami współżycia społecznego.

CZY PRZEPISY PRAWA PRZEWIDUJĄ MOŻLIWOŚĆ UCHYLENIE SIĘ OD ALIMENTACJI NA RZECZ PEŁNOLETNIEGO DZIECKA?

                Prawo przewiduje trzy takie sytuacje:

  1. Rodzice mogą uchylić się od świadczeń alimentacyjnych względem dziecka pełnoletniego, jeżeli są one połączone z nadmiernym dla nich uszczerbkiem;
  2. Pełnoletnie dziecko nie dokłada starań w celu uzyskania możności samodzielnego utrzymania się;
  3. Żądanie alimentów jest sprzeczne z zasadami współżycia społecznego.

Poinformuj znajomych

Inne artykuły na blogu

uznanie-za-zmarlego

Uznanie za zmarłego

Celem poniższego artykułu jest przybliżenie Państwu zagadnień związanych z tematem, jakim jest uznanie za zmarłego, dla ułatwienia sformułowanych w formie pytań i odpowiedzi. Wiele dodatkowych

Więcej...
Negatywne przesłanki rozwodu

NEGATYWNE PRZESŁANKI ROZWODU

Celem poniższego artykułu jest przybliżenie Państwu zagadnień związanych z tematem, jakim są negatywne  przesłanki orzeczenia rozwodu, dla ułatwienia sformułowanych w formie pytań i odpowiedzi. Wiele

Więcej...

Polityka prywatności i plików cookies

Zgodnie z z art. 13 ust. 1−2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27.04.2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) (Dz.Urz. UE L 119, s. 1) – dalej RODO – informujemy, że niniejszy dokumenty reguluje zasady przetwarzania Państwa danych osobowych i wykorzystywania plików cookies w związku z korzystaniem z naszej strony internetowej i kontaktami e-mailowymi lub telefonicznymi.

Podstawowe dane:

  • Adres strony internetowej: https://pomoc-prawna-rodzinie.pl (zwana dalej „stroną”)
  • Administrator Państwa danych osobowych:  Kamil Filipski (zwany dalej „administratorem”)
  • Adres kontaktowy: kancelaria@radca-filipski.pl

Skrócona wersja – najważniejsze informacje:

  • Kontaktując się z nami, przekazują nam Państwo swoje dane osobowe, a my gwarantujemy, że Państwa dane pozostaną poufne, bezpieczne i nie zostaną udostępnione jakimkolwiek podmiotom trzecim bez Państwa wyraźnej zgody.
  • Powierzamy przetwarzanie danych osobowych tylko sprawdzonym i zaufanym podmiotom świadczącym usługi związane z przetwarzaniem danych osobowych.
  • Korzystamy z narzędzi analitycznych Google Analytics, które zbierają informacje na temat odwiedzin strony, takie jak podstrony, czas spędzony na stronie czy przejścia pomiędzy poszczególnymi podstronami. W tym celu wykorzystywane są pliki cookies firmy Google LLC dotyczące usługi Google Analytics.
  • Wykorzystujemy pliki cookies własne w celu prawidłowego działania strony.

Jeżeli powyższe informacje nie są dla Państwa wystarczające, poniżej znajdują się dalej idące szczegóły:

§1 Dane osobowe

  1. Osoba odwiedzająca stronę lub  kontaktująca się z Administratorem za pośrednictwem poczty elektronicznej bądź telefonu (zwana dalej „użytkownikiem”) może przekazywać swoje dane osobowe Administratorowi za pomocą dostępnych form kontaktu,
  2. Administratorem danych osobowych Użytkownika jest Administrator.
  3. Dane przekazane Administratorowi  przetwarzane są w celach wyszczególnionych w §2
  4. Administrator gwarantuje poufność wszelkich przekazanych mu danych osobowych.
  5. Podanie danych jest zawsze dobrowolne, ale niezbędne do podjęcia przez Użytkownika kontaktu,
  6. Dane osobowe są gromadzone z należytą starannością i odpowiednio chronione przed dostępem do nich przez osoby do tego nieupoważnione.
  7. Dane osobowe użytkownika będą przetwarzane do zakończenia komunikacji z nami lub, w razie podjęcia współpracy do końca okresu przedawnienia potencjalnych roszczeń z umowy. Dane zawarte na fakturach będą przetwarzane do końca okresu, przez który przepisy prawa wymagają przechowywać dokumentację rachunkową. Ponadto, część danych może być również przetwarzana po upływie wskazanych wcześniej okresów przez czas prowadzenia przez nas działalności gospodarczej w celach archiwalnych, analitycznych i statystycznych opisanych bardziej szczegółowo w §2
  8. Użytkownikowi przysługują następujące uprawnienia:
    • prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania,
    • prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania,
    • prawo do przenoszenia danych,
    • prawo do cofnięcia zgody na przetwarzanie danych osobowych w określonym celu, jeżeli Użytkownik uprzednio taką zgodę wyraził,
    • prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez Administratora

§2 Cele i podstawy przetwarzania

Dane przetwarzane są w następujących celach:

  • odpowiedź zwrotna na otrzymane zapytanie w związku z prośbą o taki kontakt skierowaną do nas – podstawą prawną przetwarzania danych jest zgoda użytkownika wynikająca z zainicjowania z nami kontaktu (art. 6 ust. 1 lit. a RODO),
  • archiwizacja korespondencji przychodzącej i wychodzącej na wypadek potrzeby wykazania jej przebiegu, co jest naszym prawnie uzasadnionym interesem (art. 6 ust. 1 lit. f RODO),wykonania
  • jeżeli nasz kontakt doprowadzi do nawiązania współpracy, dane będą następnie przetwarzane w celu wykonanie zawartej z nami umowy (art. 6 ust. 1 lit. b RODO)
  • wystawianie faktur, prowadzenie i przechowywanie dokumentacji rachunkowej (art. 6 ust. 1 lit. c RODO),
  • cele archiwalne (dowodowe) na wypadek prawnej potrzeby wykazania faktów oraz w celu ewentualnego ustalenia, dochodzenia lub obrony przed roszczeniami, co jest naszym prawnie uzasadnionym interesem (art. 6 ust. 1 lit. f RODO),
  • cele analityczne, takie jak dobór usług do naszych klientów, optymalizacja naszych produktów lub usług na podstawie uwag klientów, optymalizacja procesów obsługi na podstawie przebiegu obsługi sprzedaży i posprzedażowej, co jest naszym prawnie uzasadnionym interesem (art. 6 ust. 1 lit. f RODO),
  • badanie satysfakcji klientów i określanie jakości naszej obsługi, co jest naszym prawie uzasadnionym interesem (art. 6 ust. 1 lit. f RODO).

§3 Odbiorcy danych/podprzetwarzający dane osobowe

  1. Dane osobowe użytkownika możemy udostępniać naszym podwykonawcom, czyli podmiotom, z których usług korzystamy przy przetwarzaniu danych osobowych
  2. Dane osobowe użytkownika mogą być przekazywane do państw trzecich (znajdujących się poza Unią Europejską). Odpowiednie zabezpieczenia danych są zapewnione poprzez zatwierdzony mechanizm certyfikacji w połączeniu z egzekwowalnymi zobowiązaniami odbiorcy danych do odpowiednich zabezpieczeń (program Privacy Shield).
  3. Poniżej znajduje się lista możliwych odbiorców danych Użytkownika:
    • Osoby współpracujące na podstawie umów cywilnoprawnych, wspierające bieżącą działalność administrator
    • Dostawca oprogramowania księgowego,
    • Dostawca oprogramowania do zarządzania projektami,
    • Dostawca pakietu biurowego,
    • Firma utrzymująca stronę na serwerze (hostingodawca),
    • Firma utrzymująca pocztę elektroniczną administratora (dostawca serwera pocztowego),
    • Odpowiednie organy publiczne w zakresie, w jakim Administrator jest zobowiązany do udostępnienia im danych.

§4 Pliki Cookies

  1. Pliki cookies (tzw. „ciasteczka”) stanowią dane informatyczne, w szczególności pliki tekstowe, które przechowywane są w urządzeniu końcowym Użytkownika naszej strony internetowej i przeznaczone są do korzystania z podstron tejże strony. Cookies zazwyczaj zawierają nazwę strony internetowej, z której pochodzą, czas przechowywania ich na urządzeniu końcowym oraz unikalny numer.
  2. Pliki cookies wykorzystywane są w celu:
    • dostosowania zawartości strony internetowej do preferencji Użytkownika oraz optymalizacji korzystania ze stron internetowych; w szczególności pliki te pozwalają rozpoznać urządzenie Użytkownika strony internetowej i odpowiednio wyświetlić stronę internetową, dostosowaną do jego indywidualnych potrzeb;
    • tworzenia statystyk, które pomagają zrozumieć, w jaki sposób Użytkownicy strony internetowej korzystają ze stron internetowych, co umożliwia ulepszanie ich struktury i zawartości;
    • utrzymanie sesji Użytkownika strony internetowej (po zalogowaniu), dzięki której Użytkownik nie musi na każdej podstronie strony internetowej ponownie wpisywać loginu i hasła;
  3. Na naszej stronie internetowej stosowane są dwa zasadnicze rodzaje plików cookies: „sesyjne”  (session cookies) oraz „stałe” (persistent cookies). Cookies „sesyjne” są plikami tymczasowymi, które przechowywane są w urządzeniu końcowym Użytkownika do czasu wylogowania, opuszczenia strony internetowej lub wyłączenia oprogramowania (przeglądarki internetowej). „Stałe” pliki cookies przechowywane są w urządzeniu końcowym Użytkownika przez czas określony w parametrach plików cookies lub do czasu ich usunięcia przez Użytkownika.
  4. W ramach strony internetowej stosowane są lub mogą być stosowane następujące rodzaje plików cookies:
    • „niezbędne” pliki cookies, umożliwiające korzystanie z usług dostępnych w ramach strony internetowej, np. uwierzytelniające pliki cookies wykorzystywane do usług wymagających uwierzytelniania w ramach strony internetowej;
    • pliki cookies służące do zapewnienia bezpieczeństwa, np. wykorzystywane do wykrywania nadużyć w zakresie uwierzytelniania w ramach strony internetowej;
    • „wydajnościowe” pliki cookies, umożliwiające zbieranie informacji o sposobie korzystania ze stron internetowych strony internetowej;
    • „funkcjonalne” pliki cookies, umożliwiające „zapamiętanie” wybranych przez Użytkownika ustawień i personalizację interfejsu Użytkownika, np. w zakresie wybranego języka lub regionu, z którego pochodzi Użytkownik, rozmiaru czcionki, wyglądu strony internetowej itp.;
    • „analityczne” – np. Google Analytics , które zbierają informacje na temat odwiedzin strony, takie jak podstrony, czas spędzony na stronie czy przejścia pomiędzy poszczególnymi podstronami. W tym celu wykorzystywane są pliki cookies firmy Google LLC dotyczące usługi Google Analytics.
  5. W wielu przypadkach oprogramowanie służące do przeglądania stron internetowych (przeglądarka internetowa) domyślnie dopuszcza przechowywanie plików cookies w urządzeniu końcowym Użytkownika. Użytkownicy strony internetowej mogą dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących plików cookies. Ustawienia te mogą zostać zmienione w szczególności w taki sposób, aby blokować automatyczną obsługę plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej bądź informować o ich każdorazowym zamieszczeniu w urządzeniu Użytkownika strony internetowej. Szczegółowe informacje o możliwości i sposobach obsługi plików cookies dostępne są w ustawieniach oprogramowania (przeglądarki internetowej).
  6. Ograniczenia stosowania plików cookies mogą wpłynąć na niektóre funkcjonalności dostępne na stronie internetowej.
  7. Pliki cookies zamieszczane w urządzeniu końcowym Użytkownika strony internetowej i wykorzystywane mogą być również przez współpracujących z operatorem strony internetowej reklamodawców, partnerów, firmy analityczno-badawcze oraz dostawców aplikacji multimedialnych.

§5 Logi serwera

  1. Korzystanie ze strony wiąże się z przesyłaniem zapytań do serwera, na którym przechowywana jest strona. Każde zapytanie skierowane do serwera zapisywane jest w logach serwera.
  2. Logi obejmują m.in. adres IP użytkownika, datę i czas serwera, informacje o przeglądarce internetowej i systemie operacyjnym.. Logi mogą być zapisywane i przechowywane są na serwerze.
  3. Dane zapisane w logach serwera nie są kojarzone z konkretnymi osobami korzystającymi ze strony i nie są wykorzystywane przez nas w celu identyfikacji użytkownika.
  4. Logi serwera stanowią wyłącznie materiał pomocniczy służący do administrowania stroną, a ich zawartość nie jest ujawniana nikomu poza osobami upoważnionymi do administrowania serwerem.

Adam Nowak

radca prawny

Specjalizuje się w prawie gospodarczym i podatkowym. Posiada bogate doświadczenie w obsłudze prawnej spółek

Biegle posługuje się językiem angielskim.

Anna Krajewska

adwokat

Specjalizuje się w prawie autorskim. Posiada bogate doświadczenie w zakresie ochrony dóbr intelektualnych i rejestrowania znaków towarowych.

Biegle posługuje się językiem angielskim.

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie. Ustawienia przechowywania cookies można zmienić w przeglądarce. Więcej informacji…