PRZYJĘCIE I ODRZUCENIE SPADKU

spadki olsztyn przyjęcie odrzucenie

Celem tego artykułu jest przybliżenie Państwu zagadnień związanych z tematyką przyjęcia i odrzucenia spadku, dla ułatwienia sformułowanych w formie pytań i odpowiedzi. Wiele dodatkowych zagadnień z tym związanych omawiamy lub rozwijamy również w innych naszych artykułach, w szczególności polecamy artykuły dotyczące ogólnych informacji o spadku lub o zachowku. Mamy nadzieję, że lektura pozwoli Ci uporządkować myśli i sformułować pytania, na które chętnie Ci odpowiem podczas spotkania w Kancelarii.

CO MOŻNA ZROBIĆ ZE SPADKIEM?

Dowiadujemy się, że jesteśmy spadkobiercami i co dalej? Są trzy opcje, które możemy wybrać. Pierwszą z nich jest przyjęcie spadku wprost, drugą przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza a trzecią całkowite odrzucenie spadku. Każdą z nich cechuje to, że jest to prawo spadkobiercy do złożenia jednostronnego oświadczenia woli, które wyraża wolę ostatecznego dojścia (albo niedojścia) do dziedziczenia po danym spadkodawcy.

PRZYJĘCIE SPADKU WPROST

Pierwszą wymienioną w przepisach Kodeksu cywilnego jest opcja przyjęcia spadku wprost. Czyli bez ograniczenia odpowiedzialności za długi spadkowe. W typ wypadku spadkobierca wstępuje w prawa i obowiązki zmarłego – także w pozostawione przez niego długi. Odpowiedzialność za te długi jest zarówno z majątku spadkodawcy oraz z majątku osobistego.

PRZYJĘCIE SPADKU Z DOBRODZIEJSTWEM INWENTARZA

Przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza polega na tym, że spadkobierca ponosi odpowiedzialność za długi spadkowe wyłącznie do wartości ustalonego w wykazie inwentarza lub w spisie inwentarza stanu czynnego spadku. W tej sytuacji, spadkobierca ma obowiązek spłaty długów do wysokości, jaką wynosi wartość majątku pozostawionego przez osobę zmarłą.

ODRZUCENIE SPADKU

Odrzucenie spadku ma całkowicie odmienne skutki aniżeli jego przyjęcie. Zachodzi wtedy fikcja prawna, jakoby spadkobierca nie dożył otwarcia spadku.

Należy wskazać, że fikcja prawna daje odmienne rezultaty jeżeli chodzi o odrzucenie spadku z testamentu oraz z ustawy.

Odrzucenie spadku z ustawy powoduje dojście do dziedziczenia tych spadkobierców powołanych w dalszej kolejności, którzy dziedziczyliby w przypadku śmierci odrzucającego przed otwarciem spadku.

Odrzucenie spadku z testamentu skutkuje dojściem do dziedziczenia w miejsce odrzucającego spadkobiercy podstawionego (czyli ustanowionego na wypadek, gdyby inna osoba powołana do spadku nie chciała lub nie mogła być spadkobiercą), a w sytuacji braku podstawienia, stosuje się instytucję przyrostu (kiedy spadkobierca nie może lub nie chce być spadkobiercą, przeznaczony dla niego udział przypada pozostałym spadkobiercom w stosunku do przypadających im udziałów).

JAKI JEST CZAS NA DOKONANIE TYCH CZYNNOŚCI?

Wydaje się to jasne i logiczne, ale należy wspomnieć o tym że oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku może zostać złożone dopiero po śmierci spadkodawcy. Wcześniejsze złożenie takiego oświadczenia nie wywoła skutków prawnych.

Niezłożenie oświadczenia woli w określonym terminie spowoduje, że spadek zostanie przyjęty z mocy prawa z dobrodziejstwem inwentarza.

Dla każdego spadkobiercy czas liczony jest osobno. Oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku może być złożone w ciągu 6 miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tym, że dziedziczy.

W JAKI SPOSÓB SKŁADA SIĘ OŚWIADCZENIE WOLI?

Oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku składa się przed sądem lub przed notariuszem. Jest to forma zastrzeżona pod rygorem nieważności, co w praktyce oznacza, że złożenie woli o przyjęciu lub o nieprzyjęciu spadku innemu organowi będzie skutkowało nieważnością czynności (tak, jakby do niej w ogóle nie doszło).

CZY OŚWIADCZENIE MUSI BYĆ ZŁOŻONE OSOBIŚCIE?

Przepisy prawa nie wymagają osobistego złożenia oświadczenia woli. Może być ono złożone przez pełnomocnika.

Warto zaznaczyć, że pełnomocnictwo powinno być udzielone na piśmie z podpisem notarialnie poświadczonym. Ponadto, pełnomocnictwo to powinno być szczególne, więc mocodawca powinien w treści pełnomocnictwa wskazać konkretny spadek, co do którego pełnomocnik ma złożyć oświadczenie.

CO GDY ZŁOŻYLIŚMY OŚWIADCZENIE O PRZYJECIU LUB ODRZUCENIU SPADKU POD WPŁYWEM GROŻBY PODSTĘPU LUB PRZY BRAKU SWOBODY LUB ŚWIADOMOŚCI?

Przepisy spadkowe regulują tylko błąd i groźbę. Wady oświadczenia woli takie jak brak świadomości oraz brak swobody regulują przepisy ogólne – art. 82 Kodeksu cywilnego.

Spadkobierca może uchylić się od skutków prawnych swojego oświadczenia tylko poprzez oświadczenie złożone przed sądem, z równoczesnym oświadczeniem czy spadek przyjmuje czy odrzuca. Sąd dodatkowo musi zatwierdzić uchylenie się od skutków wadliwego oświadczenia woli. Oświadczenie takie musi być złożone w terminie roku od dnia ustania groźby lub wykrycia podstępu lub ustania stanu wyłączającego swobodne lub świadome złożenie oświadczenia woli.

JAK POWINIEN BYĆ ROZUMIANY BŁĄD?

Błąd jako wada oświadczenia woli powinien być rozumiany jako błąd powstały w świadomości składającego oświadczenie nietożsame z wyobrażeniem o rzeczywistości jak i jako pomyłka, czyli mylne wyobrażenie o treści złożonego oświadczenia woli.

W doktrynie funkcjonuje stanowisko, według którego błąd przy oświadczeniu o przyjęciu lub o nieprzyjęciu spadku, może dotyczyć każdego z trzech elementów wchodzących w zakres treściowy takiego oświadczenia: podmiotu (spadkodawcy lub współspadkobiercy), tytułu powołania do spadku (ustawa czy testament) oraz przedmiotu oświadczenia (spadku).

Warto zaznaczyć, że błąd powinien mieć przymiot istotności, a więc musi istnieć uzasadnione przypuszczenie, że gdyby składający oświadczenie woli nie działał pod wpływem błędu, to nie złożył by oświadczenia woli takiej treści.

BŁĄD CO DO OSOBY SPADKODAWCY LUB WSPÓŁSPADKOBIERCY

Błąd co do osoby spadkodawcy najczęściej jest pomyłką – np. pomyłką w nazwisku, w imieniu itp.

Błąd co do osoby współspadkobiercy jest np. sytuacją, w której spadkobierca przyjmując spadek nie wiedział, że jego współspadkobiercą będzie osoba, z którą ma głęboki konflikt i nie chce być we wspólności majątku spadkowego.

BŁĄD CO DO PRZEDMIOTU OŚWIADCZENIA

Błąd co do przedmiotu oświadczenia – spadku – może przybrać dwie formy. Może dotyczyć istnienia lub nieistnienia w masie spadkowej określonych aktywów i pasywów. Może także dotyczyć mylnej kalkulacji wartości aktywów i pasywów w spadku.

BŁĄD CO DO TYTUŁU POWOŁANIA ORAZ PRZEDMIOTU ŚWIADCZENIA

Tytułem powołania do dziedziczenia może być zarówno ustawa jak i testament. Błąd ten występuje, gdy spadkobierca myli się co do podstawy dziedziczenia, np. mylnie przypuszcza, że z końcem terminu przyjmie spadek z ustawy, a w rezultacie przyjmuje spadek w innym udziale z testamentu poprzez upływ terminu.

Podobnie sprawa się ma z przedmiotem świadczenia. Błąd taki może wystąpić w sytuacji, w której spadkobierca aż do upływu terminu nie wiedział o istnieniu wysokich długów spadkowych.

CZYM JEST GROŹBA JAKO WADA OŚWIADCZENIA WOLI?

Groźbą uznawaną jako wadę oświadczenia woli w postępowaniu spadkowym jest groźba jakiejkolwiek osoby skierowana w celu złożenia oświadczenia o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku albo w celu nieskładania tych oświadczeń. Ponadto, z okoliczności musi wynikać, że spadkobierca mógł się obawiać, że jemu samemu lub innej osobie grozi poważne niebezpieczeństwo zarówno osobiste jak i majątkowe.

CZY MOŻNA ODWOŁAĆ ZŁOŻONE OŚWIADCZENIE WOLI?

Wprost z przepisu artykułu 1018 Kodeksu cywilnego wynika, że obowiązuje bezwzględny zakaz odwoływania oświadczeń o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku.

CZY OŚWIADCZENIE MOŻE BYĆ ZŁOŻONE POD WARUNKIEM LUB Z ZASTRZEŻENIEM TERMINU?

Stan prawny, który kształtuje się poprzez złożenie oświadczeń woli dotyczących przyjęcia lub nieprzyjęcia spadku musi być stabilny, a ich treść niebudząca wątpliwości i jednoznaczna. Z tego względu ustawodawca wyłączył możliwość złożenia oświadczenia woli pod warunkiem lub z zastrzeżeniem terminu.

CO JEŻELI OŚWIADCZENIE ZOSTANIE ZŁOŻONE POD WARUNKIEM LUB Z ZASTRZEŻENIEM TERMINU?

W takiej sytuacji zachodzi nieważność czynności. Kodeks cywilny nie zezwala na traktowanie takich oświadczeń woli jako ważnych, a zawartych w nich warunków oraz terminów jako niezastrzeżonych.

W JAKI SPOSÓB ZŁOŻYĆ OŚWIADCZENIE WOLI?

Oświadczenie woli o przyjęciu spadku wprost, przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza albo odrzuceniu spadku może nastąpić poprzez sąd i wydanie postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku lub u notariusza, który może sporządzić akt poświadczenia dziedziczenia.

CO W PRAKTYCE OZNACZA FIKCJA NIEDOŻYCIA OTWARCIA SPADKU?

Jeżeli spadkobierca odrzuci spadek, wtedy zachodzi fikcja prawna, jakoby ten spadkobierca nie dożył chwili otwarcia spadku. Może to spowodować pewne komplikacje, że spadek ten przejdzie na zstępnych osoby, która odrzuciła spadek.

CO W SYTUACJI, W KTÓREJ PRZY ODRZUCENIU SPADKU MA SIĘ MAŁOLETNIE DZIECI?

Oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku może skutecznie złożyć jedynie osoba, której przysługuje pełna zdolność do czynności prawnych. Skoro zdolności takiej nie posiada małoletni, oświadczenie takie może w jego imieniu złożyć przedstawiciel ustawowy lub opiekun prawny. (zob. Postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 24 września 2015 r., V CSK 686/14).

Odrzucenie spadku, jaki przypada małoletniemu, stanowi jeden z rodzajów spraw, które dotyczą jego stosunków majątkowych. Bez wątpienie, odrzucenie spadku wchodzi w zakres zarządu majątkiem małoletniego. W związku z tym, mając na uwadze przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, administrowanie majątkiem małoletniego wymaga zezwolenia sądu opiekuńczego.

Nie przez przypadek jest mowa o zgodzie sądu opiekuńczego na wyłączne odrzucenie spadku, ponieważ małoletni spadkobierca dziedziczy spadek z dobrodziejstwem inwentarza, z gwarancją nienaruszalności jego majątku.

CZY MOŻNA ŻĄDAĆ UZANIE ODRZUCENIA SPADKU ZA BEZSKUTECZNE?

Ustawodawca wyszedł na przód wierzycielom spadkobiercy, którzy wskutek odrzucenia przez niego spadku zostają całkowicie albo częściowo pozbawieni zaspokajania swoich wierzytelności. W takiej sytuacji, wierzyciel spadkobiercy ma prawo żądać uznania przez sąd odrzucenia spadku za bezskuteczne względem siebie.

Przemawia za tym pogląd, według którego odrzucenie spadku obejmującego aktywa wyższe od pasywów, dokonane przez spadkobiercę niewypłacalnego, jest czynnością prawną prowadzącą do pokrzywdzenia wierzycieli spadkobiercy. Warto wskazać, że nieistotne są motywy, którymi kierował się spadkobierca w danej sytuacji.

CZY MOŻNA ODRZUCIĆ SPADEK Z TESTAMENTU A PRZYJĄĆ Z USTAWY?

Prawo przewiduje taką możliwość. Dotyczy ona sytuacji, w której ta sama osoba powołana jest do dziedziczenia zarówno z testamentu jak i z ustawy, przy czym z ustawy dziedziczy tylko, gdy powołanie z testamentu okaże się nieskuteczne. W takim wypadku, spadkobierca może odrzucić spadek z testamentu a przyjąć spadek z ustawy. Może także odrzucić spadek z obu tytułów (zarówno z testamentu jak i z ustawy).

Poinformuj znajomych

Inne artykuły na blogu

uznanie-za-zmarlego

Uznanie za zmarłego

Celem poniższego artykułu jest przybliżenie Państwu zagadnień związanych z tematem, jakim jest uznanie za zmarłego, dla ułatwienia sformułowanych w formie pytań i odpowiedzi. Wiele dodatkowych

Więcej...
Negatywne przesłanki rozwodu

NEGATYWNE PRZESŁANKI ROZWODU

Celem poniższego artykułu jest przybliżenie Państwu zagadnień związanych z tematem, jakim są negatywne  przesłanki orzeczenia rozwodu, dla ułatwienia sformułowanych w formie pytań i odpowiedzi. Wiele

Więcej...

Polityka prywatności i plików cookies

Zgodnie z z art. 13 ust. 1−2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27.04.2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) (Dz.Urz. UE L 119, s. 1) – dalej RODO – informujemy, że niniejszy dokumenty reguluje zasady przetwarzania Państwa danych osobowych i wykorzystywania plików cookies w związku z korzystaniem z naszej strony internetowej i kontaktami e-mailowymi lub telefonicznymi.

Podstawowe dane:

  • Adres strony internetowej: https://pomoc-prawna-rodzinie.pl (zwana dalej „stroną”)
  • Administrator Państwa danych osobowych:  Kamil Filipski (zwany dalej „administratorem”)
  • Adres kontaktowy: kancelaria@radca-filipski.pl

Skrócona wersja – najważniejsze informacje:

  • Kontaktując się z nami, przekazują nam Państwo swoje dane osobowe, a my gwarantujemy, że Państwa dane pozostaną poufne, bezpieczne i nie zostaną udostępnione jakimkolwiek podmiotom trzecim bez Państwa wyraźnej zgody.
  • Powierzamy przetwarzanie danych osobowych tylko sprawdzonym i zaufanym podmiotom świadczącym usługi związane z przetwarzaniem danych osobowych.
  • Korzystamy z narzędzi analitycznych Google Analytics, które zbierają informacje na temat odwiedzin strony, takie jak podstrony, czas spędzony na stronie czy przejścia pomiędzy poszczególnymi podstronami. W tym celu wykorzystywane są pliki cookies firmy Google LLC dotyczące usługi Google Analytics.
  • Wykorzystujemy pliki cookies własne w celu prawidłowego działania strony.

Jeżeli powyższe informacje nie są dla Państwa wystarczające, poniżej znajdują się dalej idące szczegóły:

§1 Dane osobowe

  1. Osoba odwiedzająca stronę lub  kontaktująca się z Administratorem za pośrednictwem poczty elektronicznej bądź telefonu (zwana dalej „użytkownikiem”) może przekazywać swoje dane osobowe Administratorowi za pomocą dostępnych form kontaktu,
  2. Administratorem danych osobowych Użytkownika jest Administrator.
  3. Dane przekazane Administratorowi  przetwarzane są w celach wyszczególnionych w §2
  4. Administrator gwarantuje poufność wszelkich przekazanych mu danych osobowych.
  5. Podanie danych jest zawsze dobrowolne, ale niezbędne do podjęcia przez Użytkownika kontaktu,
  6. Dane osobowe są gromadzone z należytą starannością i odpowiednio chronione przed dostępem do nich przez osoby do tego nieupoważnione.
  7. Dane osobowe użytkownika będą przetwarzane do zakończenia komunikacji z nami lub, w razie podjęcia współpracy do końca okresu przedawnienia potencjalnych roszczeń z umowy. Dane zawarte na fakturach będą przetwarzane do końca okresu, przez który przepisy prawa wymagają przechowywać dokumentację rachunkową. Ponadto, część danych może być również przetwarzana po upływie wskazanych wcześniej okresów przez czas prowadzenia przez nas działalności gospodarczej w celach archiwalnych, analitycznych i statystycznych opisanych bardziej szczegółowo w §2
  8. Użytkownikowi przysługują następujące uprawnienia:
    • prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania,
    • prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania,
    • prawo do przenoszenia danych,
    • prawo do cofnięcia zgody na przetwarzanie danych osobowych w określonym celu, jeżeli Użytkownik uprzednio taką zgodę wyraził,
    • prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez Administratora

§2 Cele i podstawy przetwarzania

Dane przetwarzane są w następujących celach:

  • odpowiedź zwrotna na otrzymane zapytanie w związku z prośbą o taki kontakt skierowaną do nas – podstawą prawną przetwarzania danych jest zgoda użytkownika wynikająca z zainicjowania z nami kontaktu (art. 6 ust. 1 lit. a RODO),
  • archiwizacja korespondencji przychodzącej i wychodzącej na wypadek potrzeby wykazania jej przebiegu, co jest naszym prawnie uzasadnionym interesem (art. 6 ust. 1 lit. f RODO),wykonania
  • jeżeli nasz kontakt doprowadzi do nawiązania współpracy, dane będą następnie przetwarzane w celu wykonanie zawartej z nami umowy (art. 6 ust. 1 lit. b RODO)
  • wystawianie faktur, prowadzenie i przechowywanie dokumentacji rachunkowej (art. 6 ust. 1 lit. c RODO),
  • cele archiwalne (dowodowe) na wypadek prawnej potrzeby wykazania faktów oraz w celu ewentualnego ustalenia, dochodzenia lub obrony przed roszczeniami, co jest naszym prawnie uzasadnionym interesem (art. 6 ust. 1 lit. f RODO),
  • cele analityczne, takie jak dobór usług do naszych klientów, optymalizacja naszych produktów lub usług na podstawie uwag klientów, optymalizacja procesów obsługi na podstawie przebiegu obsługi sprzedaży i posprzedażowej, co jest naszym prawnie uzasadnionym interesem (art. 6 ust. 1 lit. f RODO),
  • badanie satysfakcji klientów i określanie jakości naszej obsługi, co jest naszym prawie uzasadnionym interesem (art. 6 ust. 1 lit. f RODO).

§3 Odbiorcy danych/podprzetwarzający dane osobowe

  1. Dane osobowe użytkownika możemy udostępniać naszym podwykonawcom, czyli podmiotom, z których usług korzystamy przy przetwarzaniu danych osobowych
  2. Dane osobowe użytkownika mogą być przekazywane do państw trzecich (znajdujących się poza Unią Europejską). Odpowiednie zabezpieczenia danych są zapewnione poprzez zatwierdzony mechanizm certyfikacji w połączeniu z egzekwowalnymi zobowiązaniami odbiorcy danych do odpowiednich zabezpieczeń (program Privacy Shield).
  3. Poniżej znajduje się lista możliwych odbiorców danych Użytkownika:
    • Osoby współpracujące na podstawie umów cywilnoprawnych, wspierające bieżącą działalność administrator
    • Dostawca oprogramowania księgowego,
    • Dostawca oprogramowania do zarządzania projektami,
    • Dostawca pakietu biurowego,
    • Firma utrzymująca stronę na serwerze (hostingodawca),
    • Firma utrzymująca pocztę elektroniczną administratora (dostawca serwera pocztowego),
    • Odpowiednie organy publiczne w zakresie, w jakim Administrator jest zobowiązany do udostępnienia im danych.

§4 Pliki Cookies

  1. Pliki cookies (tzw. „ciasteczka”) stanowią dane informatyczne, w szczególności pliki tekstowe, które przechowywane są w urządzeniu końcowym Użytkownika naszej strony internetowej i przeznaczone są do korzystania z podstron tejże strony. Cookies zazwyczaj zawierają nazwę strony internetowej, z której pochodzą, czas przechowywania ich na urządzeniu końcowym oraz unikalny numer.
  2. Pliki cookies wykorzystywane są w celu:
    • dostosowania zawartości strony internetowej do preferencji Użytkownika oraz optymalizacji korzystania ze stron internetowych; w szczególności pliki te pozwalają rozpoznać urządzenie Użytkownika strony internetowej i odpowiednio wyświetlić stronę internetową, dostosowaną do jego indywidualnych potrzeb;
    • tworzenia statystyk, które pomagają zrozumieć, w jaki sposób Użytkownicy strony internetowej korzystają ze stron internetowych, co umożliwia ulepszanie ich struktury i zawartości;
    • utrzymanie sesji Użytkownika strony internetowej (po zalogowaniu), dzięki której Użytkownik nie musi na każdej podstronie strony internetowej ponownie wpisywać loginu i hasła;
  3. Na naszej stronie internetowej stosowane są dwa zasadnicze rodzaje plików cookies: „sesyjne”  (session cookies) oraz „stałe” (persistent cookies). Cookies „sesyjne” są plikami tymczasowymi, które przechowywane są w urządzeniu końcowym Użytkownika do czasu wylogowania, opuszczenia strony internetowej lub wyłączenia oprogramowania (przeglądarki internetowej). „Stałe” pliki cookies przechowywane są w urządzeniu końcowym Użytkownika przez czas określony w parametrach plików cookies lub do czasu ich usunięcia przez Użytkownika.
  4. W ramach strony internetowej stosowane są lub mogą być stosowane następujące rodzaje plików cookies:
    • „niezbędne” pliki cookies, umożliwiające korzystanie z usług dostępnych w ramach strony internetowej, np. uwierzytelniające pliki cookies wykorzystywane do usług wymagających uwierzytelniania w ramach strony internetowej;
    • pliki cookies służące do zapewnienia bezpieczeństwa, np. wykorzystywane do wykrywania nadużyć w zakresie uwierzytelniania w ramach strony internetowej;
    • „wydajnościowe” pliki cookies, umożliwiające zbieranie informacji o sposobie korzystania ze stron internetowych strony internetowej;
    • „funkcjonalne” pliki cookies, umożliwiające „zapamiętanie” wybranych przez Użytkownika ustawień i personalizację interfejsu Użytkownika, np. w zakresie wybranego języka lub regionu, z którego pochodzi Użytkownik, rozmiaru czcionki, wyglądu strony internetowej itp.;
    • „analityczne” – np. Google Analytics , które zbierają informacje na temat odwiedzin strony, takie jak podstrony, czas spędzony na stronie czy przejścia pomiędzy poszczególnymi podstronami. W tym celu wykorzystywane są pliki cookies firmy Google LLC dotyczące usługi Google Analytics.
  5. W wielu przypadkach oprogramowanie służące do przeglądania stron internetowych (przeglądarka internetowa) domyślnie dopuszcza przechowywanie plików cookies w urządzeniu końcowym Użytkownika. Użytkownicy strony internetowej mogą dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących plików cookies. Ustawienia te mogą zostać zmienione w szczególności w taki sposób, aby blokować automatyczną obsługę plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej bądź informować o ich każdorazowym zamieszczeniu w urządzeniu Użytkownika strony internetowej. Szczegółowe informacje o możliwości i sposobach obsługi plików cookies dostępne są w ustawieniach oprogramowania (przeglądarki internetowej).
  6. Ograniczenia stosowania plików cookies mogą wpłynąć na niektóre funkcjonalności dostępne na stronie internetowej.
  7. Pliki cookies zamieszczane w urządzeniu końcowym Użytkownika strony internetowej i wykorzystywane mogą być również przez współpracujących z operatorem strony internetowej reklamodawców, partnerów, firmy analityczno-badawcze oraz dostawców aplikacji multimedialnych.

§5 Logi serwera

  1. Korzystanie ze strony wiąże się z przesyłaniem zapytań do serwera, na którym przechowywana jest strona. Każde zapytanie skierowane do serwera zapisywane jest w logach serwera.
  2. Logi obejmują m.in. adres IP użytkownika, datę i czas serwera, informacje o przeglądarce internetowej i systemie operacyjnym.. Logi mogą być zapisywane i przechowywane są na serwerze.
  3. Dane zapisane w logach serwera nie są kojarzone z konkretnymi osobami korzystającymi ze strony i nie są wykorzystywane przez nas w celu identyfikacji użytkownika.
  4. Logi serwera stanowią wyłącznie materiał pomocniczy służący do administrowania stroną, a ich zawartość nie jest ujawniana nikomu poza osobami upoważnionymi do administrowania serwerem.

Adam Nowak

radca prawny

Specjalizuje się w prawie gospodarczym i podatkowym. Posiada bogate doświadczenie w obsłudze prawnej spółek

Biegle posługuje się językiem angielskim.

Anna Krajewska

adwokat

Specjalizuje się w prawie autorskim. Posiada bogate doświadczenie w zakresie ochrony dóbr intelektualnych i rejestrowania znaków towarowych.

Biegle posługuje się językiem angielskim.

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie. Ustawienia przechowywania cookies można zmienić w przeglądarce. Więcej informacji…