W tym miejscu przygotowaliśmy dla Ciebie kilka podstawowych informacji o zasadach zwolnienia pracownika od opłat sądowych sformułowanych dla ułatwienia w formie pytań i odpowiedzi. Wiele dodatkowych zagadnień z tym związanych omawiamy lub rozwijamy również w innych naszych artykułach, w szczególności polecamy artykuły dotyczące opłat sądowych oraz sposobów wyliczania wartości przedmiotu sporu w sprawa pracowniczych. Mam nadzieję, że lektura pozwoli Ci uporządkować myśli i sformułować pytania, na które chętnie Ci odpowiem podczas spotkania w Kancelarii.
CZYM JEST OPŁATA SĄDOWA?
Opłata sądowa to kwota pieniężna którą należy wpłacić do sądu wraz z pismem inicjującym postępowanie sądowe takim jak pozew czy wniosek.
JAKIE SĄ RODZAJE OPŁAT SĄDOWYCH?
Możemy wyróżnić opłaty stałe, stosunkowe a więc zależne od wartości przedmiotu sporu oraz podstawowe.
CZYM JEST WARTOŚĆ PRZEDMIOTU SPORU?
W sprawach o roszczenia pieniężne dochodzona kwota pieniężna stanowi wartość przedmiotu sporu. W innych sprawach majątkowych,a więc na przykład sprawach o uznanie wypowiedzenia umowy o pracę za bezskuteczne lub o przywrócenie do pracy powód obowiązany jest oznaczyć w pozwie kwotą pieniężną wartość przedmiotu sporu, uwzględniając przepisy szczegółowe w tym zakresie.
KIEDY PRACOWNIK ZWOLNIONY JEST OD OPŁATY SĄDOWEJ?
W sprawach z zakresu prawa pracy pracownik jest zwolniony z obowiązku wnoszenia opłaty sądowej o ile wartość przedmiotu sporu w jego sprawie nie przekracza kwoty 50.000 zł
CO GDY WARTOŚĆ PRZEDMIOTU SPORU PRZEKROCZY 50 TYSIĘCY ZŁOTYCH?
W sytuacji gdy wartość przedmiotu sporu w danej sprawie przekroczy chociażby o złotówkę kwotę 50.000 zł pracownik będzie zobowiązany do wniesienia opłaty sądowej na zasadach ogólnych i to nie tylko od nadwyżki ponad kwotę 50.000 zł ale od całości zgłoszonego roszczenia.
CO ZE ZWOLNIENIEM W SYTUACJI GDY PRACOWNIK PRZEGRA PROCES?
W sytuacji gdy pracownik prawomocnie przegra proces zostanie przez sąd zobowiązany do uiszczenia całej opłaty sądowej, od której uiszczenia był zwolniony.
CZY POMIMO PRZEGRANEGO PROCESU PRACOWNIK MOŻE UNIKNĄĆ ZAPŁATY OPŁATY SĄDOWEJ?
Generalną zasadą jest to, że przegrywający proces zobowiązany jest pokryć opłaty sądowe. Nie inaczej sytuacja ma się w przypadku pracownika. W prawdzie nie musi on z góry pokrywać kosztów postępowania, ale jeśli je przegra to w wyroku sąd co do zasady obciąży go obowiązkiem wniesienia opłaty. W tej sytuacji sąd może jednak zastosować tzw. zasadę słuszności i w wypadkach szczególnie uzasadnionych może obciążyć pracownika kosztami tylko w części albo nie obciążać go w ogóle.
CZY ZWOLNIENIE OD OPŁATY SĄDOWEJ ZWALNIA OD OBOWIĄZKU ZWROTU KOSZTÓW ZASTĘPSTWA PROCESOWEGO?
Należy wyjaśnić, że czym innym są opłaty sądowe, a czym innym koszty zastępstwa procesowego. Te pierwsze to należności Skarbu Państwa te drugie natomiast to zwrot przysługujący stronie wygrywającej proces. Fakt zwolnienia od kosztów sądowych w żadnym razie nie musi oznaczać, że w razie przegranej w sporze nie trzeba będzie zwracać kosztów zastępstwa procesowego.