Ochrona przedemerytalna

ochrona przedemerytalna kancelaria olsztyn

Celem tego artykułu jest przybliżenie Państwu zagadnień związanych z tematem, jakim jest ochrona przedemerytalna, dla ułatwienia sformułowanych w formie pytań i odpowiedzi. Wiele dodatkowych zagadnień z tym związanych omawiamy lub rozwijamy również w innych naszych artykułach. Mamy nadzieję, że lektura pozwoli uporządkować myśli i sformułować pytania, na które chętnie odpowiem podczas spotkania w Kancelarii.

CZYM JEST EMERYTURA ?

Emerytura jest to comiesięczne świadczenie pieniężne przysługujące w ramach zabezpieczenia społecznego w zależności od osiągniętego lub przewidywanego osiągnięcia wieku emerytalnego. W celu zapewnienia bezpieczeństwa finansowego na emeryturze, świadczenia te przyjmują zazwyczaj formę dożywotnich wypłat.

JAK ROZUMIEĆ „WIEK EMERYTALNY”?

Przez osiągnięcie wieku emerytalnego należy rozumieć ukończenie odpowiedniego roku życia, który uprawnia do zaprzestania aktywności zawodowej oraz otrzymywania świadczenia, jakim jest emerytura.  Pojęcie wieku emerytalnego dotyczy zarówno powszechnego wieku emerytalnego, jak i wieku obniżonego, który dla określonych kategorii pracowników jest normalnym ustawowym wiekiem emerytalnym.

CZYM JEST OCHRONA PRZEDEMERYTALNA?

Na gruncie art. 39. KP, ochrona przedemerytalna jest sytuacją, kiedy pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku. Warunkiem objęcia ochroną przedemerytalną jest również staż pracy- w przypadku kobiet wynoszący 20lat, a w przypadku mężczyzn – 25 lat.

KOGO OBEJMUJE OCHRONA PRZEDEMERYTALNA?

Zgodnie z ustawą o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych-  wiek emerytalny wynosi obecnie 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. W konsekwencji ochrona przedemerytalna dotyczy 56- letnich kobiet oraz 61- letnich mężczyzn.

W przypadku osób, które z racji wykonywanego zawodu mają prawo do wcześniejszej emerytury okres ochronny, zaczyna obowiązywać bowiem na 4 lata przed datą nabycia prawa do wcześniejszej emerytury.

JAKI JEST CEL ZAKAZU ROZWIĄZYWANIA STOSUNKU PRACY Z PRACOWNIKAMI W WIEKU PRZEDEMERYTALNYM ?

Celem zakazu rozwiązywania umów z pracownikami w wieku przedemerytalnym jest umożliwienie im kontynuowania zatrudnienia w celu nabycia prawa do emerytury.

SN wyjaśnił cel ochrony starszych pracowników, stwierdzając, że: „Przewidziana w art. 39 KP ochrona dotyczy ustawowej gwarancji trwałości zatrudnienia i pewności pozyskiwania środków utrzymania w ramach pracowniczego stosunku pracy w przedemerytalnym okresie potencjalnie zmniejszonych szans na znalezienie nowego zatrudnienia, jeżeli kontynuowane zatrudnienie umożliwia pracownikowi uzyskanie uprawnień emerytalnych. Zakaz wypowiadania stosunku pracy ma wymiar indywidualny i odnosi się do wieku emerytalnego, którego uzyskanie umożliwia konkretnemu pracownikowi uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku.

Wykładnia celowościowa art. 39. Kodeksu Pracy prowadzi natomiast do wniosku o objęciu ochroną takich pracowników, którzy – będąc w zaawansowanym wieku – nie mają jeszcze prawa do emerytury z ubezpieczenia społecznego, a w przypadku wypowiedzenia umowy o pracę mogliby mieć trudności w uzyskaniu środków utrzymania z innej pracy, a także w nabyciu uprawnień emerytalnych z uwagi na brak ustawowo wymaganego stażu ubezpieczenia”.

KIEDY OCHRONA PRZEDEMERYTALNA NIE OBOWIĄZUJE?

→ W sytuacji rozwiązania umowy o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia z winy pracownika [art.52. KP, tzw. zwolnienie dyscyplinarne],

→ w przypadku rozwiązania umowy o pracę na mocy porozumienia stron [art.30. KP]

→ w sytuacji, gdy istnieją podstawy do rozwiązania z pracownikiem umowy o pracę bez wypowiedzenia bez jego winy [art. 53. KP]

→ jeżeli pracownik uzyskał prawo do renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy [art. 40. KP],

→ w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy  [art.411 KP],

→ w sytuacji wykonywania pracy w oparciu o umowę cywilnoprawną

CO OBEJMUJE OCHRONA PRZEDEMERYTALNA?

Zgodnie z uchwałą  SN z 11 lipca 1975 roku (sygn. akt I PZP 19/75,OSNC 1976/4/76):  „Pracownicy, których obejmuje okres ochronny, chronieni są zarówno przed rozwiązaniem umowy o pracę, jak i zmianą warunków zatrudnienia i wynagradzania”.

Wyjątkiem jest sytuacja, w której w zakładzie pracy wprowadzono nowe zasady wynagradzania dla wszystkich pracowników lub dla ogółu pracowników należących do grupy zawodowej, do której należy pracownik objęty ochroną → w takim przypadku można wprowadzić zmiany warunków zatrudnienia lub wynagradzania [wypowiedzenie zmieniające].                

Również w sytuacji, gdy pracownik utraci zdolność do wykonywania dotychczasowej pracy lub nie ze swojej winy straci uprawnienia konieczne do wykonywania pracy, będzie mógł być zwolniony w trakcie okresu ochronnego.                                                                                                

DO KIEDY TRWA OCHRONA PRZEDEMERYTALNA?

Ochrona zatrudnienia jest zagwarantowana wyłącznie przed nabyciem prawa do emerytury, oznacza to, że pracownik który uzyskał już wiek emerytalny przestaje podlegać te ochronie.  Istotna jest data złożenia wypowiedzenia przez pracodawcę, nie zaś data rozwiązania umowy o pracę.

W wyr. z 19.5.1992 r.  (I PRN 19/92, Legalis) SN orzekł: „Zakaz przewidziany w art. 39 Kodeksu Pracy  obowiązuje także wtedy, gdy rozwiązanie umowy o pracę nastąpiło co prawda po osiągnięciu przez pracownika wieku emerytalnego, jednak jej wypowiedzenie dokonane zostało przez zakład pracy w czasie gdy pracownik tego wieku jeszcze nie osiągnął”.

CO W SYTUAJI, GDY  PRACOWNIK CHCE KONTYNUOWAĆ PRACĘ PO OSIĄGNIĘCIU WIEKU EMERYTALNEGO ?

W każdym przypadku przejście na emeryturę jest prawem, a nie obowiązkiem pracownika. Dopuszczalne jest zatem kontynuowanie zatrudnienia po osiągnięciu wieku emerytalnego.

Emeryt pobierający świadczenie może zawrzeć nową umowę o pracę, co w określonych przypadkach spowoduje zawieszenie lub zmniejszenie emerytury ze względu na osiągany przychód. Art. 39 Kodeksu Pracy dotyczy pracowników w wieku przedemerytalnym, ale nie zapewnia ochrony osobom, które po osiągnięciu wieku emerytalnego pozostają na rynku pracy lub ponownie na niego wkraczają.

JAK WYGLĄDA SYTUACJA PROCESOWA ZWOLNIONEGO PRACOWNIKA?

Pracownik może wnieść odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę do sądu pracy w terminie 21 dni od dnia otrzymania wypowiedzenia.

Sytuacja procesowa pracowników w wieku przedemerytalnym jest objęta szczególną ochroną, w związku z czym jest  korzystniejsza niż pracowników objętych ochroną powszechną.

CZEGO MOŻE ŻĄDAĆ PRACOWNIK POZOSTAJĄCY POD OCHRONĄ PRZEDEMERYTALNĄ W RAZIE NIEUZASADNIONEGO LUB NIEZGODNEGO Z PRAWEM  WYPOWIEDZENIA UMOWY O PRACĘ PRZEZ PRACODAWCĘ?

  • uznania wypowiedzenia za bezskuteczne, jeżeli nie upłynął jeszcze okres wypowiedzenia,
  • przywrócenia do pracy na poprzednich warunkach, jeżeli okres wypowiedzenia już upłynął [jeżeli w wyniku prawomocnego wyroku pracownik został przywrócony do pracy – za czas pozostawania bez pracy przysługuje mu wynagrodzenie],                                                
  • odszkodowania od pracodawcy.

SKUTEK NARUSZENIA PRZEZ PRACODAWCĘ ZAKAZU WYPOWIEDZENIA UMOWY O PRACĘ W OKRESIE PRZEDEMERYTALNYM

Naruszenie zakazu wypowiedzenia umowy o pracę przez pracodawcę sprawia, że jest ono bezprawne. Mimo że pracodawca łamie prawo, jego oświadczenie woli jest prawnie skuteczne i ważne. Jedynie od pracownika zależy, czy wystąpi z roszczeniem na drogę sądową. Niezłożenie pozwu w terminie 21 dni powoduje, że pracownik, mimo oczywistej bezprawności, traci roszczenie o uznanie wypowiedzenia umowy za bezskuteczne, a po upływie okresu wypowiedzenie o przywrócenie do pracy lub o odszkodowanie.

EMERYTURA W NIŻSZYM WIEKU

Na gruncie  art. 32. Ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, emerytura w niższym wieku przysługuje pracownikom zatrudnionym w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze. Za pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach uważa się osoby wykonujące prace o znacznej szkodliwości dla zdrowia oraz o znacznym stopniu uciążliwości lub wymagających wysokiej sprawności psychofizycznej ze względu na bezpieczeństwo własne lub otoczenia. Wykazy takich prac zawiera rozporządzenie Rady Ministrów z 7.2.1983 r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze.

Dodatkowo prawo do wcześniejszych emerytur dotyczy osób urodzonych po 31.12.1948 roku, jak również górników, pracowników kolei. Prawo do świadczenia nabywa się ex lege po spełnieniu warunków ustawowych, które sprowadzają się do przepracowania określonego czasu na danym stanowisku albo w konkretnym zawodzie. Do takich pracowników ma zastosowanie ochrona przedemerytalna .

Konieczny jest przy tym brak nie więcej niż 4 lat do osiągnięcia obniżonego wieku emerytalnego, który z reguły jest niższy od powszechnego o 5 lat. Ponadto musi istnieć możliwość osiągnięcia wraz z obniżonym wiekiem okresu zatrudnienia w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze uprawniającego do emerytury.

EMERYTURA WCZEŚNIEJSZA A OCHRONA PRZEDEMERYTALNA

Odmienną formą świadczeń związanych z wiekiem jest prawo do wcześniejszej emerytury. Emerytura wcześniejsza jest to możliwość przejścia na  emeryturę, mimo że nie został osiągnięty wiek emerytalny, a do jego osiągnięcia brakuje nie więcej niż 5 lat.

Nieosiągnięcie wieku emerytalnego odróżnia emeryturę wcześniejszą od emerytury w niższym wieku emerytalnym dla niektórych grup zawodowych. Możliwość skorzystania z emerytury wcześniejszej nie powoduje objęcia ochroną przed wypowiedzeniem umowy o pracę.Emerytura wcześniejsza nie przysługuje ex lege, dopiero wniosek zainteresowanego stanowi konstytutywną przesłankę nabycia prawa do tego świadczenia.

EMERYTURA NAUCZYCIELSKA JAKO SZCZEGÓLNA FORMA ŚWIADCZEŃ ZWIĄZANYCH Z WIEKIEM

Przykładem świadczeń emerytalnych jest emerytura przewidziana w art. 88. KN. Zgodnie z tym przepisem, nauczyciele mający 30-letni okres zatrudnienia, w tym 20 lat wykonywania pracy w szczególnym charakterze, a nauczyciele szkół, placówek, zakładów specjalnych oraz zakładów poprawczych i schronisk dla nieletnich – 25-letni okres zatrudnienia, w tym 20 lat wykonywania pracy w szczególnym charakterze, mogą po rozwiązaniu na swój wniosek stosunku pracy przejść na emeryturę. Możliwość przejścia na emeryturę przysługuje nauczycielom bez względu na wiek, ale pod warunkiem osiągnięcia wymaganego okresu zatrudnienia w placówkach oświatowych. Jest to przywilej przysługujący nauczycielom, a możliwość skorzystania z niego nie stanowi podstawy do objęcia ochroną przedemerytalną.

Poinformuj znajomych

Inne artykuły na blogu

uznanie-za-zmarlego

Uznanie za zmarłego

Celem poniższego artykułu jest przybliżenie Państwu zagadnień związanych z tematem, jakim jest uznanie za zmarłego, dla ułatwienia sformułowanych w formie pytań i odpowiedzi. Wiele dodatkowych

Więcej...
Negatywne przesłanki rozwodu

NEGATYWNE PRZESŁANKI ROZWODU

Celem poniższego artykułu jest przybliżenie Państwu zagadnień związanych z tematem, jakim są negatywne  przesłanki orzeczenia rozwodu, dla ułatwienia sformułowanych w formie pytań i odpowiedzi. Wiele

Więcej...

Polityka prywatności i plików cookies

Zgodnie z z art. 13 ust. 1−2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27.04.2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) (Dz.Urz. UE L 119, s. 1) – dalej RODO – informujemy, że niniejszy dokumenty reguluje zasady przetwarzania Państwa danych osobowych i wykorzystywania plików cookies w związku z korzystaniem z naszej strony internetowej i kontaktami e-mailowymi lub telefonicznymi.

Podstawowe dane:

  • Adres strony internetowej: https://pomoc-prawna-rodzinie.pl (zwana dalej „stroną”)
  • Administrator Państwa danych osobowych:  Kamil Filipski (zwany dalej „administratorem”)
  • Adres kontaktowy: kancelaria@radca-filipski.pl

Skrócona wersja – najważniejsze informacje:

  • Kontaktując się z nami, przekazują nam Państwo swoje dane osobowe, a my gwarantujemy, że Państwa dane pozostaną poufne, bezpieczne i nie zostaną udostępnione jakimkolwiek podmiotom trzecim bez Państwa wyraźnej zgody.
  • Powierzamy przetwarzanie danych osobowych tylko sprawdzonym i zaufanym podmiotom świadczącym usługi związane z przetwarzaniem danych osobowych.
  • Korzystamy z narzędzi analitycznych Google Analytics, które zbierają informacje na temat odwiedzin strony, takie jak podstrony, czas spędzony na stronie czy przejścia pomiędzy poszczególnymi podstronami. W tym celu wykorzystywane są pliki cookies firmy Google LLC dotyczące usługi Google Analytics.
  • Wykorzystujemy pliki cookies własne w celu prawidłowego działania strony.

Jeżeli powyższe informacje nie są dla Państwa wystarczające, poniżej znajdują się dalej idące szczegóły:

§1 Dane osobowe

  1. Osoba odwiedzająca stronę lub  kontaktująca się z Administratorem za pośrednictwem poczty elektronicznej bądź telefonu (zwana dalej „użytkownikiem”) może przekazywać swoje dane osobowe Administratorowi za pomocą dostępnych form kontaktu,
  2. Administratorem danych osobowych Użytkownika jest Administrator.
  3. Dane przekazane Administratorowi  przetwarzane są w celach wyszczególnionych w §2
  4. Administrator gwarantuje poufność wszelkich przekazanych mu danych osobowych.
  5. Podanie danych jest zawsze dobrowolne, ale niezbędne do podjęcia przez Użytkownika kontaktu,
  6. Dane osobowe są gromadzone z należytą starannością i odpowiednio chronione przed dostępem do nich przez osoby do tego nieupoważnione.
  7. Dane osobowe użytkownika będą przetwarzane do zakończenia komunikacji z nami lub, w razie podjęcia współpracy do końca okresu przedawnienia potencjalnych roszczeń z umowy. Dane zawarte na fakturach będą przetwarzane do końca okresu, przez który przepisy prawa wymagają przechowywać dokumentację rachunkową. Ponadto, część danych może być również przetwarzana po upływie wskazanych wcześniej okresów przez czas prowadzenia przez nas działalności gospodarczej w celach archiwalnych, analitycznych i statystycznych opisanych bardziej szczegółowo w §2
  8. Użytkownikowi przysługują następujące uprawnienia:
    • prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania,
    • prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania,
    • prawo do przenoszenia danych,
    • prawo do cofnięcia zgody na przetwarzanie danych osobowych w określonym celu, jeżeli Użytkownik uprzednio taką zgodę wyraził,
    • prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez Administratora

§2 Cele i podstawy przetwarzania

Dane przetwarzane są w następujących celach:

  • odpowiedź zwrotna na otrzymane zapytanie w związku z prośbą o taki kontakt skierowaną do nas – podstawą prawną przetwarzania danych jest zgoda użytkownika wynikająca z zainicjowania z nami kontaktu (art. 6 ust. 1 lit. a RODO),
  • archiwizacja korespondencji przychodzącej i wychodzącej na wypadek potrzeby wykazania jej przebiegu, co jest naszym prawnie uzasadnionym interesem (art. 6 ust. 1 lit. f RODO),wykonania
  • jeżeli nasz kontakt doprowadzi do nawiązania współpracy, dane będą następnie przetwarzane w celu wykonanie zawartej z nami umowy (art. 6 ust. 1 lit. b RODO)
  • wystawianie faktur, prowadzenie i przechowywanie dokumentacji rachunkowej (art. 6 ust. 1 lit. c RODO),
  • cele archiwalne (dowodowe) na wypadek prawnej potrzeby wykazania faktów oraz w celu ewentualnego ustalenia, dochodzenia lub obrony przed roszczeniami, co jest naszym prawnie uzasadnionym interesem (art. 6 ust. 1 lit. f RODO),
  • cele analityczne, takie jak dobór usług do naszych klientów, optymalizacja naszych produktów lub usług na podstawie uwag klientów, optymalizacja procesów obsługi na podstawie przebiegu obsługi sprzedaży i posprzedażowej, co jest naszym prawnie uzasadnionym interesem (art. 6 ust. 1 lit. f RODO),
  • badanie satysfakcji klientów i określanie jakości naszej obsługi, co jest naszym prawie uzasadnionym interesem (art. 6 ust. 1 lit. f RODO).

§3 Odbiorcy danych/podprzetwarzający dane osobowe

  1. Dane osobowe użytkownika możemy udostępniać naszym podwykonawcom, czyli podmiotom, z których usług korzystamy przy przetwarzaniu danych osobowych
  2. Dane osobowe użytkownika mogą być przekazywane do państw trzecich (znajdujących się poza Unią Europejską). Odpowiednie zabezpieczenia danych są zapewnione poprzez zatwierdzony mechanizm certyfikacji w połączeniu z egzekwowalnymi zobowiązaniami odbiorcy danych do odpowiednich zabezpieczeń (program Privacy Shield).
  3. Poniżej znajduje się lista możliwych odbiorców danych Użytkownika:
    • Osoby współpracujące na podstawie umów cywilnoprawnych, wspierające bieżącą działalność administrator
    • Dostawca oprogramowania księgowego,
    • Dostawca oprogramowania do zarządzania projektami,
    • Dostawca pakietu biurowego,
    • Firma utrzymująca stronę na serwerze (hostingodawca),
    • Firma utrzymująca pocztę elektroniczną administratora (dostawca serwera pocztowego),
    • Odpowiednie organy publiczne w zakresie, w jakim Administrator jest zobowiązany do udostępnienia im danych.

§4 Pliki Cookies

  1. Pliki cookies (tzw. „ciasteczka”) stanowią dane informatyczne, w szczególności pliki tekstowe, które przechowywane są w urządzeniu końcowym Użytkownika naszej strony internetowej i przeznaczone są do korzystania z podstron tejże strony. Cookies zazwyczaj zawierają nazwę strony internetowej, z której pochodzą, czas przechowywania ich na urządzeniu końcowym oraz unikalny numer.
  2. Pliki cookies wykorzystywane są w celu:
    • dostosowania zawartości strony internetowej do preferencji Użytkownika oraz optymalizacji korzystania ze stron internetowych; w szczególności pliki te pozwalają rozpoznać urządzenie Użytkownika strony internetowej i odpowiednio wyświetlić stronę internetową, dostosowaną do jego indywidualnych potrzeb;
    • tworzenia statystyk, które pomagają zrozumieć, w jaki sposób Użytkownicy strony internetowej korzystają ze stron internetowych, co umożliwia ulepszanie ich struktury i zawartości;
    • utrzymanie sesji Użytkownika strony internetowej (po zalogowaniu), dzięki której Użytkownik nie musi na każdej podstronie strony internetowej ponownie wpisywać loginu i hasła;
  3. Na naszej stronie internetowej stosowane są dwa zasadnicze rodzaje plików cookies: „sesyjne”  (session cookies) oraz „stałe” (persistent cookies). Cookies „sesyjne” są plikami tymczasowymi, które przechowywane są w urządzeniu końcowym Użytkownika do czasu wylogowania, opuszczenia strony internetowej lub wyłączenia oprogramowania (przeglądarki internetowej). „Stałe” pliki cookies przechowywane są w urządzeniu końcowym Użytkownika przez czas określony w parametrach plików cookies lub do czasu ich usunięcia przez Użytkownika.
  4. W ramach strony internetowej stosowane są lub mogą być stosowane następujące rodzaje plików cookies:
    • „niezbędne” pliki cookies, umożliwiające korzystanie z usług dostępnych w ramach strony internetowej, np. uwierzytelniające pliki cookies wykorzystywane do usług wymagających uwierzytelniania w ramach strony internetowej;
    • pliki cookies służące do zapewnienia bezpieczeństwa, np. wykorzystywane do wykrywania nadużyć w zakresie uwierzytelniania w ramach strony internetowej;
    • „wydajnościowe” pliki cookies, umożliwiające zbieranie informacji o sposobie korzystania ze stron internetowych strony internetowej;
    • „funkcjonalne” pliki cookies, umożliwiające „zapamiętanie” wybranych przez Użytkownika ustawień i personalizację interfejsu Użytkownika, np. w zakresie wybranego języka lub regionu, z którego pochodzi Użytkownik, rozmiaru czcionki, wyglądu strony internetowej itp.;
    • „analityczne” – np. Google Analytics , które zbierają informacje na temat odwiedzin strony, takie jak podstrony, czas spędzony na stronie czy przejścia pomiędzy poszczególnymi podstronami. W tym celu wykorzystywane są pliki cookies firmy Google LLC dotyczące usługi Google Analytics.
  5. W wielu przypadkach oprogramowanie służące do przeglądania stron internetowych (przeglądarka internetowa) domyślnie dopuszcza przechowywanie plików cookies w urządzeniu końcowym Użytkownika. Użytkownicy strony internetowej mogą dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących plików cookies. Ustawienia te mogą zostać zmienione w szczególności w taki sposób, aby blokować automatyczną obsługę plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej bądź informować o ich każdorazowym zamieszczeniu w urządzeniu Użytkownika strony internetowej. Szczegółowe informacje o możliwości i sposobach obsługi plików cookies dostępne są w ustawieniach oprogramowania (przeglądarki internetowej).
  6. Ograniczenia stosowania plików cookies mogą wpłynąć na niektóre funkcjonalności dostępne na stronie internetowej.
  7. Pliki cookies zamieszczane w urządzeniu końcowym Użytkownika strony internetowej i wykorzystywane mogą być również przez współpracujących z operatorem strony internetowej reklamodawców, partnerów, firmy analityczno-badawcze oraz dostawców aplikacji multimedialnych.

§5 Logi serwera

  1. Korzystanie ze strony wiąże się z przesyłaniem zapytań do serwera, na którym przechowywana jest strona. Każde zapytanie skierowane do serwera zapisywane jest w logach serwera.
  2. Logi obejmują m.in. adres IP użytkownika, datę i czas serwera, informacje o przeglądarce internetowej i systemie operacyjnym.. Logi mogą być zapisywane i przechowywane są na serwerze.
  3. Dane zapisane w logach serwera nie są kojarzone z konkretnymi osobami korzystającymi ze strony i nie są wykorzystywane przez nas w celu identyfikacji użytkownika.
  4. Logi serwera stanowią wyłącznie materiał pomocniczy służący do administrowania stroną, a ich zawartość nie jest ujawniana nikomu poza osobami upoważnionymi do administrowania serwerem.

Adam Nowak

radca prawny

Specjalizuje się w prawie gospodarczym i podatkowym. Posiada bogate doświadczenie w obsłudze prawnej spółek

Biegle posługuje się językiem angielskim.

Anna Krajewska

adwokat

Specjalizuje się w prawie autorskim. Posiada bogate doświadczenie w zakresie ochrony dóbr intelektualnych i rejestrowania znaków towarowych.

Biegle posługuje się językiem angielskim.

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie. Ustawienia przechowywania cookies można zmienić w przeglądarce. Więcej informacji…