Paragon jako dowód kosztów utrzymania

Celem tego artykułu jest przybliżenie Państwu zagadnień związanych z dowodami przedkładanymi na fakt wykazania kosztów utrzymania, dla ułatwienia sformułowanych w formie pytań i odpowiedzi. Wiele dodatkowych zagadnień z tym związanych omawiamy lub rozwijamy również w innych naszych artykułach, w szczególności polecamy artykuły dotyczące ogólnych informacji o alimentacji, alimentów na rodzica, alimentów na siebie czy też odnośnie związku alimentów winą w rozkładzie pożycia. Mamy nadzieję, że lektura pozwoli uporządkować myśli i sformułować pytania, na które chętnie Ci odpowiem podczas spotkania w Kancelarii.

CZYM SĄ KOSZTY UTRZYMANIA?

Są to usprawiedliwione potrzeby osoby, na rzecz której mają być płacone alimenty. Należy zauważyć, że jest to bardzo indywidualna kwestia, na którą wpływ mają przeróżne czynniki, chociażby takie jak wiek, stan zdrowotny, kondycja psychiczna i fizyczna czy też potrzeby edukacyjne itp.

Warto zaznaczyć, że do usprawiedliwionych kosztów zaliczają się koszty, które są ponoszone realnie a nie wyłącznie hipotetycznie.

W doktrynie prawa wyróżnia się trzy grupy potrzeb:

  1. potrzeby podstawowe – wyżywienie, psychoterapia, opieka medyczna, rehabilitacja, zajęcia logopedyczne, szeroko rozumiane koszty utrzymania – opłaty za mieszkanie, opiekunkę, dojazdy do szkoły itp.
  2. potrzeby wyższe – są to wydatki związane z edukacją, takie jak podręczniki, zajęcia dodatkowe, korepetycje, ale także kwestie rozrywki – wakacje, kolonie, telefon, uroczystości dla dziecka, kieszonkowe, fryzjer itp.
  3. potrzeby zbytkowne – są to wydatki niekoniecznie podstawowe, ale niejako potrzebne w danej sytuacji – szkoła prywatna, edukacja za granicą, zagraniczne wakacje, prywatna opieka medyczna, utrzymanie zwierzęcia jako hobby dziecka itp.

W JAKI SPOSÓB UDOKUMENTOWAĆ KOSZTY UTRZYMANIA?

Najczęstszymi i najbardziej efektywnymi sposobami są: przedłożenie sądowi dokumentów takich jak np.: faktury, potwierdzenia przelewów, dowody wpłat, zaświadczenia, dokumentacja medyczna, orzeczenia o niepełnosprawności itp. Dowody te cechuje indywidualność, wprost jest w nich wskazane kto i na co poniósł wydatek. Faktury z reguły są imienne, wszelka dokumentacja medyczna, orzeczenia również mają wprost wskazanego adresata – ale co z paragonami?

PARAGONY JAKO DOWÓD?

W odróżnieniu od dokumentów wskazanych w akapicie powyżej, paragony nie są imienne i nie wskazują wprost, że konkretna osoba poniosła konkretny wydatek.

Sądy również w swoich wyrokach często prezentują taki pogląd, warto zaznaczyć, jednak że stanowisko sądów co do paragonów nie jest zero jedynkowe.  Jedne całkowicie kwestionują przydatność paragonów, drugie zaś akcentują sytuacje, w których paragon jest wystarczającym środkiem dowodowym.

CZY SĄ SYTUACJE, W KTÓRYCH SĄD DOPUSZCZA DOWÓD Z PARAGONU?

Paragon jest dowodem zakupu określonych produktów, jednak nie wskazuje kto dokonał określonego zakupu, natomiast w pewnym stopniu uprawdopodabnia ponoszone koszty utrzymania. (Wyrok Sądu Okręgowego we Wrocławiu z dnia 29 czerwca 2016 r., XIII Ca 95/16).

Bywają sytuacje tak bardzo zindywidualizowane, że nie ulega wątpliwości, że dane koszty zostały poniesione przez stronę – np. konkretne leki, podstawowe artykuły spożywcze itp., w takich sytuacjach paragony zostają dopuszczone jako dowód.

Chodzi tu w szczególności o: zakup żywności, lekarstw, środków czystości, chemii gospodarczej, artykułów higienicznych, gazet, ubrań, pokrywanie kosztów transportu komunikacją miejską (w tym biletu miesięcznego) albo własnym samochodem (w tym kosztów paliwa, płatnych parkingów miejskich), zakup usług (fryzjer, szewc, pralnia chemiczna, prywatne wizyty lekarskie), opłacenie abonamentu radiowo-telewizyjnego, abonamentu za domowy telefon stacjonarny i telefon komórkowy, itp. Trudno jednocześnie w odniesieniu do tego rodzaju wydatków wymagać imiennych faktur albo rachunków. Paragony fiskalne w wystarczającym stopniu uprawdopodabniają poniesienie pewnych wydatków konsumpcyjnych (np. co do zakupu żywności, środków czystości, paliwa do samochodu), a właściwie ich skalę (rozmiar), zwłaszcza gdy ich poniesienie jest oczywiste i całkiem pewne.  – Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 12 marca 2010 r. II PK 272/09.

CZY SĄD MOŻE W OGÓLE NIEDOPUŚCIĆ DOWODU  Z PARAGONU?  

W większości spraw o alimenty sądy dopuszczają dowody z paragonów, ewentualnie weryfikując płynące z nich ich informacje z innymi dokumentami lub zeznaniami świadków.  Zdarza się jednak tak, że w ogóle nie dopuszczają paragonów jako dowodów. Najczęściej dzieje się tak, gdy wydatki w ten sposób wykazane budzą wątpliwości, a paragony nie są „wzmocnione” żadnymi innymi dowodami. Przykładowo Sąd Rejonowy w Mikołowie w wyroku z dnia 29 listopada 2019 r., III RC 319/18: wskazał, że „Co do paragonów fiskalnych Sąd miał na uwadze, że mogą służyć jedynie jako dowód cen produktów w danym dniu i w określonym sklepie, nie wynika z nich bezpośrednio wysokość wydatków poniesionych przez stronę postępowania. W ocenie Sądu dokument z paragonu fiskalnego jest niecelowy do ustalenia wydatków ponoszonych przez strony postępowania wobec czego musiał być oddalony jako niecelowy.” Podobnie wypowiedział się Sąd Okręgowy w Gliwicach w wyroku z dnia 22 czerwca 2015 r., III Ca 531/15, „należy jednak podkreślić, że korzystanie z samych paragonów jako dowodów nie może być w żaden sposób usprawiedliwione, albowiem trudno określić, których osób one dotyczące. Dlatego też ich wartość dowodowa jest niewielka.” Również Sąd w Wysokiem Mazowieckiem w wyroku wydanym w sprawie III RC 25/15 stwierdził, że paragony fiskalne zasadniczo nie stanowią dowodów zakupu, bowiem nie są wystawiane na konkretnego nabywcę.

CO JEŚLI SĄD NIE DOPUŚCI DOWODU Z PARAGONU?

Najlepszym rozwiązaniem na tego typu sytuację będzie wniesienie zastrzeżenia do protokołu, w którym należy zarzucić, że oddalone wnioski dowodowe w postaci paragonów były istotne a ich celem było ustalenie faktów istotnych dla rozstrzygnięcia sprawy – tylko w tej sytuacji będziemy mogli podnieść zarzut oddalenia wniosków dowodowych w ewentualnym odwołani.

CZY PARAGONY MOGĄ ZASZKODZIĆ?

Czasami bywa tak, jak pokazuje chociażby Wyrok Sądu Rejonowego w Wysokiem Mazowieckiem z dnia 20 października 2015 r., III RC 25/15, że paragony mogą przynieść więcej szkody niż pożytku: „z przedstawionych przez powódkę paragonów wynika, że kupuje ona szereg gotowych produktów, takich jak soki, wędliny, galarety drobiowo – wieprzowe, przyrządzone śledzie i inne produkty, które powódka mogłaby sama przyrządzić i przez to obniżyć wydatnie wydatki na żywność. Pozwany zarzucał żonie niegospodarność i trudno w tej sytuacji nie przyznać mu racji, zważywszy na fakt, że strony żyją na wsi, gdzie gospodyni sama przyrządza dania z dostępnych w gospodarstwie produktów i w ten sposób przyczynia się do oszczędności w budżecie rodziny.”

Przedłożenie paragonów może mieć szereg także innych niemiłych konsekwencji. Dorośli mają prawo do kupowania takich rzeczy jak papierosy, czy alkohol, ale przedkładając taki paragon w sądzie, w sprawie o alimenty na np. dziecko, taki dowód będzie co najmniej nie na miejscu, a przede wszystkim bez związku z przedmiotem sprawy. Dodatkowo, kupowanie np. wysoko przetworzonej żywności czy fastfoodów może narazić na zarzut nieprawidłowego żywienia dziecka.

JAK UWIARYGODNIĆ FAKTYCZNE PONIESIENIE KOSZTÓW, GDY POSIADAMY SAME PARAGONY?

Dobrym pomysłem okazuje się dołączenie do paragonów wydruków potwierdzeń z karty – oczywiście w sytuacjach, w których płatność została uiszczona za pomocą karty. Ewentualnie można starać się powołać świadka na fakt poniesionych kosztów.

PARAGONY I WYDATKI POTWIERDZONE PRZEZ ŚWIADKÓW

W Wyroku Sądu Okręgowego w Białymstoku z dnia 21 października 2020 r., II Ca 687/20 jest dobrze pokazane, że zeznania świadków mają większą moc dowodową niż paragony: „Ustawowa przedstawicielka przedstawiła faktury, zaświadczenie oraz szereg paragonów dokumentujących dokonane przez nią zakupy na rzecz małoletnich dzieci, jednakże paragony jako „nieimienne” nie mogły stanowić dowodu w sprawie będącego podstawą ustalenia stanu faktycznego, w przeciwieństwie do uznanych za wiarygodne zeznań świadka Z. Ż., która wypowiedziała się w przedmiocie usprawiedliwionych kosztów utrzymania pozwanych (korzystania z korepetycji przez pozwanego i uczestniczenia w zajęciach plastycznych i tanecznych przez pozwaną, wyjazdów na wycieczki i obozy szkolne oraz na „zieloną szkołę” i turnieje taneczne).” Mówiąc innymi słowami, sąd nie dał wiary paragonom przedstawionym przez matkę, ale za to dał wiarę zeznaniom świadka.

CO W SYTUACJI, KIEDY NIE MAMY NAWET PARAGONÓW?

Nie ulega wątpliwości, że niezwykle trudno jest udokumentować ponoszone koszty takie jak opieka nad dzieckiem przez opiekunkę, korepetycje czy inne prywatne zajęcia dodatkowe. Najczęściej za takie usługi płaci się gotówką, a osoby świadczące usługi nie chcą wystawiać zaświadczeń czy też zeznawać w sądzie. Najlepszym rozwiązaniem jest wtedy przedstawienie np. wydruków przykładowych ofert opiekunek czy korepetycji na lokalnym rynku oraz zeznania świadków znających sytuację rodzinną.

Poinformuj znajomych

Inne artykuły na blogu

uznanie-za-zmarlego

Uznanie za zmarłego

Celem poniższego artykułu jest przybliżenie Państwu zagadnień związanych z tematem, jakim jest uznanie za zmarłego, dla ułatwienia sformułowanych w formie pytań i odpowiedzi. Wiele dodatkowych

Więcej...
Negatywne przesłanki rozwodu

NEGATYWNE PRZESŁANKI ROZWODU

Celem poniższego artykułu jest przybliżenie Państwu zagadnień związanych z tematem, jakim są negatywne  przesłanki orzeczenia rozwodu, dla ułatwienia sformułowanych w formie pytań i odpowiedzi. Wiele

Więcej...

Polityka prywatności i plików cookies

Zgodnie z z art. 13 ust. 1−2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27.04.2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) (Dz.Urz. UE L 119, s. 1) – dalej RODO – informujemy, że niniejszy dokumenty reguluje zasady przetwarzania Państwa danych osobowych i wykorzystywania plików cookies w związku z korzystaniem z naszej strony internetowej i kontaktami e-mailowymi lub telefonicznymi.

Podstawowe dane:

  • Adres strony internetowej: https://pomoc-prawna-rodzinie.pl (zwana dalej „stroną”)
  • Administrator Państwa danych osobowych:  Kamil Filipski (zwany dalej „administratorem”)
  • Adres kontaktowy: kancelaria@radca-filipski.pl

Skrócona wersja – najważniejsze informacje:

  • Kontaktując się z nami, przekazują nam Państwo swoje dane osobowe, a my gwarantujemy, że Państwa dane pozostaną poufne, bezpieczne i nie zostaną udostępnione jakimkolwiek podmiotom trzecim bez Państwa wyraźnej zgody.
  • Powierzamy przetwarzanie danych osobowych tylko sprawdzonym i zaufanym podmiotom świadczącym usługi związane z przetwarzaniem danych osobowych.
  • Korzystamy z narzędzi analitycznych Google Analytics, które zbierają informacje na temat odwiedzin strony, takie jak podstrony, czas spędzony na stronie czy przejścia pomiędzy poszczególnymi podstronami. W tym celu wykorzystywane są pliki cookies firmy Google LLC dotyczące usługi Google Analytics.
  • Wykorzystujemy pliki cookies własne w celu prawidłowego działania strony.

Jeżeli powyższe informacje nie są dla Państwa wystarczające, poniżej znajdują się dalej idące szczegóły:

§1 Dane osobowe

  1. Osoba odwiedzająca stronę lub  kontaktująca się z Administratorem za pośrednictwem poczty elektronicznej bądź telefonu (zwana dalej „użytkownikiem”) może przekazywać swoje dane osobowe Administratorowi za pomocą dostępnych form kontaktu,
  2. Administratorem danych osobowych Użytkownika jest Administrator.
  3. Dane przekazane Administratorowi  przetwarzane są w celach wyszczególnionych w §2
  4. Administrator gwarantuje poufność wszelkich przekazanych mu danych osobowych.
  5. Podanie danych jest zawsze dobrowolne, ale niezbędne do podjęcia przez Użytkownika kontaktu,
  6. Dane osobowe są gromadzone z należytą starannością i odpowiednio chronione przed dostępem do nich przez osoby do tego nieupoważnione.
  7. Dane osobowe użytkownika będą przetwarzane do zakończenia komunikacji z nami lub, w razie podjęcia współpracy do końca okresu przedawnienia potencjalnych roszczeń z umowy. Dane zawarte na fakturach będą przetwarzane do końca okresu, przez który przepisy prawa wymagają przechowywać dokumentację rachunkową. Ponadto, część danych może być również przetwarzana po upływie wskazanych wcześniej okresów przez czas prowadzenia przez nas działalności gospodarczej w celach archiwalnych, analitycznych i statystycznych opisanych bardziej szczegółowo w §2
  8. Użytkownikowi przysługują następujące uprawnienia:
    • prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania,
    • prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania,
    • prawo do przenoszenia danych,
    • prawo do cofnięcia zgody na przetwarzanie danych osobowych w określonym celu, jeżeli Użytkownik uprzednio taką zgodę wyraził,
    • prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez Administratora

§2 Cele i podstawy przetwarzania

Dane przetwarzane są w następujących celach:

  • odpowiedź zwrotna na otrzymane zapytanie w związku z prośbą o taki kontakt skierowaną do nas – podstawą prawną przetwarzania danych jest zgoda użytkownika wynikająca z zainicjowania z nami kontaktu (art. 6 ust. 1 lit. a RODO),
  • archiwizacja korespondencji przychodzącej i wychodzącej na wypadek potrzeby wykazania jej przebiegu, co jest naszym prawnie uzasadnionym interesem (art. 6 ust. 1 lit. f RODO),wykonania
  • jeżeli nasz kontakt doprowadzi do nawiązania współpracy, dane będą następnie przetwarzane w celu wykonanie zawartej z nami umowy (art. 6 ust. 1 lit. b RODO)
  • wystawianie faktur, prowadzenie i przechowywanie dokumentacji rachunkowej (art. 6 ust. 1 lit. c RODO),
  • cele archiwalne (dowodowe) na wypadek prawnej potrzeby wykazania faktów oraz w celu ewentualnego ustalenia, dochodzenia lub obrony przed roszczeniami, co jest naszym prawnie uzasadnionym interesem (art. 6 ust. 1 lit. f RODO),
  • cele analityczne, takie jak dobór usług do naszych klientów, optymalizacja naszych produktów lub usług na podstawie uwag klientów, optymalizacja procesów obsługi na podstawie przebiegu obsługi sprzedaży i posprzedażowej, co jest naszym prawnie uzasadnionym interesem (art. 6 ust. 1 lit. f RODO),
  • badanie satysfakcji klientów i określanie jakości naszej obsługi, co jest naszym prawie uzasadnionym interesem (art. 6 ust. 1 lit. f RODO).

§3 Odbiorcy danych/podprzetwarzający dane osobowe

  1. Dane osobowe użytkownika możemy udostępniać naszym podwykonawcom, czyli podmiotom, z których usług korzystamy przy przetwarzaniu danych osobowych
  2. Dane osobowe użytkownika mogą być przekazywane do państw trzecich (znajdujących się poza Unią Europejską). Odpowiednie zabezpieczenia danych są zapewnione poprzez zatwierdzony mechanizm certyfikacji w połączeniu z egzekwowalnymi zobowiązaniami odbiorcy danych do odpowiednich zabezpieczeń (program Privacy Shield).
  3. Poniżej znajduje się lista możliwych odbiorców danych Użytkownika:
    • Osoby współpracujące na podstawie umów cywilnoprawnych, wspierające bieżącą działalność administrator
    • Dostawca oprogramowania księgowego,
    • Dostawca oprogramowania do zarządzania projektami,
    • Dostawca pakietu biurowego,
    • Firma utrzymująca stronę na serwerze (hostingodawca),
    • Firma utrzymująca pocztę elektroniczną administratora (dostawca serwera pocztowego),
    • Odpowiednie organy publiczne w zakresie, w jakim Administrator jest zobowiązany do udostępnienia im danych.

§4 Pliki Cookies

  1. Pliki cookies (tzw. „ciasteczka”) stanowią dane informatyczne, w szczególności pliki tekstowe, które przechowywane są w urządzeniu końcowym Użytkownika naszej strony internetowej i przeznaczone są do korzystania z podstron tejże strony. Cookies zazwyczaj zawierają nazwę strony internetowej, z której pochodzą, czas przechowywania ich na urządzeniu końcowym oraz unikalny numer.
  2. Pliki cookies wykorzystywane są w celu:
    • dostosowania zawartości strony internetowej do preferencji Użytkownika oraz optymalizacji korzystania ze stron internetowych; w szczególności pliki te pozwalają rozpoznać urządzenie Użytkownika strony internetowej i odpowiednio wyświetlić stronę internetową, dostosowaną do jego indywidualnych potrzeb;
    • tworzenia statystyk, które pomagają zrozumieć, w jaki sposób Użytkownicy strony internetowej korzystają ze stron internetowych, co umożliwia ulepszanie ich struktury i zawartości;
    • utrzymanie sesji Użytkownika strony internetowej (po zalogowaniu), dzięki której Użytkownik nie musi na każdej podstronie strony internetowej ponownie wpisywać loginu i hasła;
  3. Na naszej stronie internetowej stosowane są dwa zasadnicze rodzaje plików cookies: „sesyjne”  (session cookies) oraz „stałe” (persistent cookies). Cookies „sesyjne” są plikami tymczasowymi, które przechowywane są w urządzeniu końcowym Użytkownika do czasu wylogowania, opuszczenia strony internetowej lub wyłączenia oprogramowania (przeglądarki internetowej). „Stałe” pliki cookies przechowywane są w urządzeniu końcowym Użytkownika przez czas określony w parametrach plików cookies lub do czasu ich usunięcia przez Użytkownika.
  4. W ramach strony internetowej stosowane są lub mogą być stosowane następujące rodzaje plików cookies:
    • „niezbędne” pliki cookies, umożliwiające korzystanie z usług dostępnych w ramach strony internetowej, np. uwierzytelniające pliki cookies wykorzystywane do usług wymagających uwierzytelniania w ramach strony internetowej;
    • pliki cookies służące do zapewnienia bezpieczeństwa, np. wykorzystywane do wykrywania nadużyć w zakresie uwierzytelniania w ramach strony internetowej;
    • „wydajnościowe” pliki cookies, umożliwiające zbieranie informacji o sposobie korzystania ze stron internetowych strony internetowej;
    • „funkcjonalne” pliki cookies, umożliwiające „zapamiętanie” wybranych przez Użytkownika ustawień i personalizację interfejsu Użytkownika, np. w zakresie wybranego języka lub regionu, z którego pochodzi Użytkownik, rozmiaru czcionki, wyglądu strony internetowej itp.;
    • „analityczne” – np. Google Analytics , które zbierają informacje na temat odwiedzin strony, takie jak podstrony, czas spędzony na stronie czy przejścia pomiędzy poszczególnymi podstronami. W tym celu wykorzystywane są pliki cookies firmy Google LLC dotyczące usługi Google Analytics.
  5. W wielu przypadkach oprogramowanie służące do przeglądania stron internetowych (przeglądarka internetowa) domyślnie dopuszcza przechowywanie plików cookies w urządzeniu końcowym Użytkownika. Użytkownicy strony internetowej mogą dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących plików cookies. Ustawienia te mogą zostać zmienione w szczególności w taki sposób, aby blokować automatyczną obsługę plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej bądź informować o ich każdorazowym zamieszczeniu w urządzeniu Użytkownika strony internetowej. Szczegółowe informacje o możliwości i sposobach obsługi plików cookies dostępne są w ustawieniach oprogramowania (przeglądarki internetowej).
  6. Ograniczenia stosowania plików cookies mogą wpłynąć na niektóre funkcjonalności dostępne na stronie internetowej.
  7. Pliki cookies zamieszczane w urządzeniu końcowym Użytkownika strony internetowej i wykorzystywane mogą być również przez współpracujących z operatorem strony internetowej reklamodawców, partnerów, firmy analityczno-badawcze oraz dostawców aplikacji multimedialnych.

§5 Logi serwera

  1. Korzystanie ze strony wiąże się z przesyłaniem zapytań do serwera, na którym przechowywana jest strona. Każde zapytanie skierowane do serwera zapisywane jest w logach serwera.
  2. Logi obejmują m.in. adres IP użytkownika, datę i czas serwera, informacje o przeglądarce internetowej i systemie operacyjnym.. Logi mogą być zapisywane i przechowywane są na serwerze.
  3. Dane zapisane w logach serwera nie są kojarzone z konkretnymi osobami korzystającymi ze strony i nie są wykorzystywane przez nas w celu identyfikacji użytkownika.
  4. Logi serwera stanowią wyłącznie materiał pomocniczy służący do administrowania stroną, a ich zawartość nie jest ujawniana nikomu poza osobami upoważnionymi do administrowania serwerem.

Adam Nowak

radca prawny

Specjalizuje się w prawie gospodarczym i podatkowym. Posiada bogate doświadczenie w obsłudze prawnej spółek

Biegle posługuje się językiem angielskim.

Anna Krajewska

adwokat

Specjalizuje się w prawie autorskim. Posiada bogate doświadczenie w zakresie ochrony dóbr intelektualnych i rejestrowania znaków towarowych.

Biegle posługuje się językiem angielskim.

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie. Ustawienia przechowywania cookies można zmienić w przeglądarce. Więcej informacji…