Celem tego artykułu jest przybliżenie informacji o wartości przedmiotu sporu i sposobie jego obliczania w sprawach pracowniczych. Inne kwestie pracownicze związane z tematem, jak chociażby zwolnienie pracownika od opłat sądowych, opisujemy w innych naszych artykułach. Jeśli pojawią się pytania związane z tematyką tego artykułu, to zapraszamy do Kancelarii, w której chętnie odpowiemy na Twoje pytania.
CZYM JEST WPS?
Wartość przedmiotu sporu (w skrócie WPS) przy roszczeniach pieniężnych, to nic innego jak zaokrąglona kwota dochodzonego w sprawie roszczenia. Mówiąc prościej, jest to kwota, której zasądzenia jako strona powodowa żądamy. Przy innych niż pieniężne roszczeniach majątkowych jest to kwota pieniężna ustalona zgodnie z wymogami dotyczącymi konkretnych roszczeń.
W JAKICH SPRAWACH NALEŻY OZNACZYĆ WPS?
- Sprawy majątkowe – takie, w których przedmiotem jest majątek i prawa majątkowe – np. odszkodowanie
- Sprawy niemajątkowe – takie, których przedmiotem nie są dobra materialne, ale prawa wynikające z dóbr osobistych, jak np. przywrócenie do pracy albo bezskuteczność wypowiedzenia – obowiązek powoda do oznaczenia kwoty
CZEGO NIE WLICZA SIĘ OZNACZAJĄC WPS?
Nie wliczają się odsetki, pożytki i koszty, które są dochodzone obok roszczenia głównego. Trzeba jednak uważać w sytuacji, w której wraz ze świadczeniem głównym dochodzi się skapitalizowanych odsetek – wtedy te odsetki zaliczają się do WPS.
NA JAKI DZIEN SZACUJE SIĘ WPS?
Wartość przedmiotu sporu oznacza się na dzień wniesienia pozwu. Jest to jedno z wymagań formalnych przewidzianych dla pozwu.
JAKIE ZNACZENIE MA WARTOŚĆ PRZEDMIOTU SPORU W SPRAWACH PRACOWNICZYCH?
W sprawach pracowniczych wartość przedmiotu sporu ma bardzo duże znaczenie. Po pierwsze jeśli jego wartość przekroczy 75.000 zł w to zmianie może ulec sąd właściwy do rozpoznania sprawy. Po drugie jeśli wartość przedmiotu sporu przewyższa kwotę 50.000 zł to pracownik nie korzysta z ustawowego zwolnienia od kosztów i musi z góry zapłacić opłatę od pozwu.
JAK LICZYĆ WPS W SPRAWACH O PRZYWRÓCENIE DO PRACY ALBO STWIERDZENIE BEZSKUTECZNOŚCI WYPOWIEDZENIA?
W sytuacjach podanych w nagłówku WPS wynosi wynagrodzenie za okres sporny, jeżeli umowa o pracę zawarta jest na czas określony. W przeciwnym wypadku – umowy zawartej na czas nieokreślony – roczne wynagrodzenie.
JAK LICZYĆ WPS W PRACOWNICZEJ SPRAWIE O ODSZKODOWANIE ?
Inaczej sytuacja się ma w sprawach o odszkodowanie. Zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego w takiej sprawie WPS stanowi wysokość dochodzonego odszkodowania niezależnie od tego na jaki czas zawarta była umowa o pracę.
CZY SĄD MOŻE ZBADAĆ OZNACZONĄ WARTOŚĆ PRZEDMIOTU SPORU?
Sąd może sprawdzić wartość przedmiotu sporu oznaczoną przez powoda i zarządzić w tym celu dochodzenie. Po doręczeniu pozwu sprawdzenie nastąpić może jedynie na zarzut pozwanego, zgłoszony przed wdaniem się w spór co do istoty sprawy.
CO STANIE SIE GDY ŹLE OZNACZYMY WPS?
W przypadku, kiedy źle zostanie oznaczona wartość przedmiotu sporu, wtedy sąd wezwie do uzupełnienia braków formalnych poprzez jego prawidłowe oznaczenie. Jeżeli WPS nie zostanie poprawiony, wtedy sprawa nie zostanie w ogóle rozpoznana.